Wielkopolska, Pomorze i Mazowsze

Te regiony znalazły się na czele najnowszego rankingu jakości życia w województwach, przygotowanego przez Fundację Instytut Badań Rynkowych i Społecznych oraz Fundację Instytut Studiów Wschodnich, a zaprezentowanego na EKS.

Publikacja: 14.12.2020 08:00

Badanie, które stało się podstawą do stworzenia rankingu jakości życia w województwach, koncentruje się na trzech zasadniczych elementach. Mieszkańców poproszono o opinie dotyczące: oceny poziomu życia, subiektywnego porównania z poziomem życia w innych województwach oraz oceny pracy marszałka i sejmiku.

W łącznym zestawieniu zwyciężyło województwo wielkopolskie (89,57 pkt), na drugim miejscu znalazło się województwo pomorskie (87,93 pkt), a na trzecim mazowieckie (86,97 pkt).

Na kolejnych pozycjach znalazły się województwa: śląskie (86,81 pkt), dolnośląskie (86,31 pkt), małopolskie (81,82 pkt), łódzkie (81,46 pkt), zachodniopomorskie (77,89 pkt), podlaskie (76,29 pkt), opolskie (75,59 pkt), warmińsko-mazurskie (75,85 pkt), podkarpackie (71,53 pkt), lubuskie (69,70 pkt), świętokrzyskie (67,50 pkt), kujawsko-pomorskie (66,62 pkt) oraz lubelskie (65,15 pkt).

Jeśli chodzi o poszczególne elementy zestawienia, to w przypadku zadowolenia z poziomu życia w województwie mieszkańcy najlepiej ocenili województwa pomorskie (88,2 proc.), wielkopolskie (87,9 proc.) oraz śląskie (87,0 proc.). W relatywnym postrzeganiu poziomu życia zwyciężyło mazowieckie (44,4 proc.), za nim znalazły się małopolskie (39,3 proc.) oraz śląskie (35,8 proc.). Z kolei władze wojewódzkie najlepsze oceny uzyskały w lubuskim (55,7 proc.), opolskim (39,3 proc.) oraz warmińsko-mazurskim (35,8 proc.). Badanie, które stało się jego podstawą, zostało zrealizowane w październiku i listopadzie 2020 r., a więc przedstawia ono obraz poziomu zadowolenia z życia społeczności lokalnej w trakcie walki z pandemią.

Zaradna Wielkopolska

Wyniki rankingu przedstawił podczas Europejskiego Kongresu Samorządów Marcin Duma, prezes Fundacji Instytut Badań Rynkowych i Społecznych, który rozmawiał także z przedstawicielami lidera i wicelidera zestawienia.

Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, komentując wyniki rankingu, powiedział, że choć do tego typu zestawień podchodzi z rezerwą, to oczywiście cieszy go zwycięstwo jego regionu i wysoka ocena ze strony mieszkańców. Jak mówił, zadowolenie z życia wynika tu też z samego podejścia do życia. – Wielkopolska jest regionem, gdzie silne są tradycje samodzielności, przedsiębiorczości i odpowiedzialności za swoje życie i swój los. Ludzie nie czekają, aż ktoś im udzieli dotacji czy zapomogi – podkreślił marszałek.

Mówił też o wyzwaniach związanych z pandemią. Jak wskazał, podstawowe działania należą tu do administracji rządowej, czyli wojewody, a samorząd jest podmiotem wspierającym. – To wsparcie z naszej strony było od początku. Dysponujemy własną siecią placówek opieki zdrowotnej, ale staraliśmy się także wspierać wszystkie inne placówki na terenie województwa, korzystając przede wszystkim z funduszy Unii Europejskiej, które są zasadniczym źródłem naszych środków finansowych, gdy chodzi o większe kwoty – powiedział Marek Woźniak. Jak podał, obecnie w Wielkopolsce to wsparcie ze strony samorządu województwa sięga 220 mln zł, z czego na opiekę zdrowotną trafiło 100 mln zł. Skrytykował także administrację rządową, która jego zdaniem czas w lecie, zamiast na przygotowanie do drugiej fali pandemii, poświęciła na prowadzenie kampanii wyborczej Andrzeja Dudy.

Determinacja Pomorza

Jakub Pietruszewski, dyrektor Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego, które podlega samorządowi województwa, powiedział, że wysoka pozycja Pomorza wynika z determinacji władz samorządowych do wielu przekształceń w różnych sferach życia, zarówno tych, za które bezpośrednio odpowiadają, jak i w innych, gdzie inspirowały działania. – Myślę, że mieszkańcy to widzą – stwierdził Jakub Pietruszewski.

Mówił także o walce regionu z pandemią. – Pierwszy etap to były działania, jeszcze zanim wirus dotarł do Polski – organizacyjne i koordynacyjne w zakresie kompetencji zarządu województwa. To był m.in. przegląd przygotowania szpitali – a bardzo duża ich część w województwie pomorskim oraz wszystkie w Trójmieście, poza Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, są placówkami marszałkowskimi, więc było to potężne wyzwanie – powiedział Jakub Pietruszewski. – A w drugim etapie do szpitali, nie tylko marszałkowskich, skierowane zostały 53 mln zł na doposażenie w sprzęt czy na zakup testów – dodał.

Samorząd województwa przygotował także różnorodne działania pomocowe dla małych i średnich przedsiębiorców. – Na ten cel województwo wygenerowało szereg środków z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego, ale także ze środków zwrotnych, m.in. z Pomorskiego Funduszu Rozwoju, zostało uruchomione wsparcie na ponad 600 mln zł – przypomniał Jakub Pietruszewski. Zwrócił też uwagę na działania Wojewódzkiego Urzędu Pracy, który koordynował wsparcie z Funduszu Pracy i z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Łącznie środki te opiewały na ponad 1 mld zł.

Badanie, które stało się podstawą do stworzenia rankingu jakości życia w województwach, koncentruje się na trzech zasadniczych elementach. Mieszkańców poproszono o opinie dotyczące: oceny poziomu życia, subiektywnego porównania z poziomem życia w innych województwach oraz oceny pracy marszałka i sejmiku.

W łącznym zestawieniu zwyciężyło województwo wielkopolskie (89,57 pkt), na drugim miejscu znalazło się województwo pomorskie (87,93 pkt), a na trzecim mazowieckie (86,97 pkt).

Pozostało 90% artykułu
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy