Na Uniwersytecie Zielonogórskim działa Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii, które ułatwia młodym firmom nawiązanie międzynarodowych kontaktów owocujących umowami handlowymi oraz przepływem technologii.
Także samorząd wspiera finansowo nowe przedsiębiorstwa. Dzięki jego funduszom powstał pierwszy w Lubuskiem park technologiczny, nazwany Park Interior. Kosztował 20 mln zł, z których 10 mln zł przekazała marszałek województwa Elżbieta Polak. Budynek został oddany do użytkowania na koniec 2012 roku i od tamtej pory Interior Park pozyskał kolejne miliony.
Większość środków, które trafiły na grunt lubuski, pochodzi z programu operacyjnego „Infrastruktura i środowisko", znacznie mniej z programu regionalnego. Sprawne lokalne działania oraz unijne dofinansowanie sprawiły, że Lubuskie rozwija się szybciej niż reszta kraju. W latach 2004–2014 średnia wzrostu PKB Polski sięgnęła 4 proc., podczas gdy w woj. lubuskim – 6 proc. Lubuskie było na trzecim miejscu w kraju, jeżeli chodzi o budowanie konkurencyjnej gospodarki opartej na badaniach i rozwoju.
Przykładem sukcesu lokalnych przedsiębiorców może być zielonogórska spółka LfC, która specjalizuje się w implantach. Jej implanty kręgosłupowe pozwoliły na skuteczne wyleczenie ponad 23 tys. pacjentów, a licencję na metody stabilizacji międzywyrostkowej kręgosłupa lędźwiowego inSWing/DERO firma sprzedała do USA.
Inwestycje w przyszłość to wspieranie nie tylko przedsiębiorczości, ale i rynku pracy, przede wszystkim szkolnictwa zawodowego. Pani marszałek podkreśla, że inwestuje nie dla przetrwania, lecz dla przyszłości.