Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa (PWSZ) w Płocku na co dzień współpracuje z placówkami edukacyjnymi, instytucjami, firmami, urzędami, gdzie organizowane są praktyki zawodowe dla studentów. Uczelnia rozwinęła współpracę z firmą InfraCom. – Jej współwłaściciele byli zaangażowani w prowadzenie treningu kompetencji zawodowych dla studentów kierunków ekonomia i matematyka – wylicza Agnieszka Grażul-Luft, rzecznik uczelni. Dodaje, że w tym roku akademickim zorganizowano też w siedzibie firmy śródroczne praktyki dla grupy studentów z informatyki. – Przyjęto system organizacyjny zawierający elementy cechujące studia dualne – dodaje rzecznik PWSZ.
W kwietniu 2015 roku uczelnia podpisała porozumienie z firmą Petrotel, w którym obie strony zobowiązały się do współdziałania w zakresie wykorzystania potencjału naukowo-badawczego szkoły oraz potencjału sprzętowego, infrastruktury i doświadczenia kadry spółki do działalności naukowo-technicznej, edukacyjnej i usługowej. – W planach mamy też wspólne projekty informatyczne i techniczne służące rozwojowi zastosowań technologii m.in. w obszarze telekomunikacji oraz cyfrowego monitoringu wizyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem tworzenia rozwiązań dla rozwoju społeczeństwa informacyjnego oraz Smart City – wylicza Agnieszka Grażul-Luft.
Płatny dojazd na staż
Także Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach zawarł w latach 2012–2016 wiele umów i porozumień o współpracy z partnerami z tzw. otoczenia gospodarczego, głównie z firmami z lokalnego i regionalnego rynku. – Dotyczą przeprowadzania badań naukowych i ekspertyz, opiniowania przedłożonych przez uczelnię projektów programów studiów i innych form kształcenia, udziału w konsultacjach, wspólnej organizacji przedsięwzięć, takich jak spotkania informacyjne, konferencje naukowe, seminaria, warsztaty, oraz organizacji studenckich praktyk zawodowych – wylicza Adam Bobryk, rzecznik uczelni. Uniwersytet współpracuje m.in. z Zentis Polska, Spółdzielczą Mleczarnią Spomlek, Ogólnokrajowym Stowarzyszeniem Międzynarodowych Przewoźników Drogowych i Spedytorów Podlasie, Centrum Medyczno-Diagnostycznym, zakładami mięsnymi Sokołów,czy Płockim Parkiem Przemysłowo-Technologicznym.
Na Wydziale Nauk Ścisłych UPH prowadzony jest projekt „Staż – najlepszy start!" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Jego głównym celem jest podniesienie przez studentów kompetencji niezbędnych na rynku pracy. – Odbywają oni trzymiesięczne staże, otrzymują stypendia stażowe, mogą także otrzymać dopłaty do zakwaterowania lub dofinansowanie na dojazdy podczas odbywanego stażu poza miejscem zamieszkania – wylicza Adam Bobryk. Podkreśla, że studenci mogą też odbywać praktyki i staże w zaprzyjaźnionych firmach i instytucjach z sektora biznesowego, m.in. z branży IT. Wśród przedsiębiorstw, które je oferują, są m.in. EnterCOM, Isolution, Pentacomp, Proskar czy Marlab IT.
Wychowują pracowników
Studenci Politechniki Warszawskiej, zarówno ze stolicy, jak i z filii w Płocku, mogą liczyć na praktyki organizowane przez uczelnię. Osoby z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej już od lat odbywają je w Zakładach Azotowych w Puławach oraz w Policach. W tym roku jest 20 miejsc, a 13 czeka na studentów w Paliwach Płynnych i ich bazach w całej Polsce. Studenci inżynierii lądowej praktykują m.in. w GGDiK, w Unibepie czy w Warbudzie. – W tej ostatniej firmie dzięki porozumieniu studenci spędzają jeden–dwa dni w tygodniu na budowach i w laboratoriach Warbud przez co najmniej rok – wylicza Aneta Pyrzanowska. Podkreśla, że firmy same ustalają ze studentami, czy będą oni odbywać praktyki płatne. Na takie mogą liczyć studiujący na Wydziale Inżynierii Produkcji, którzy mogą trafić m.in. do L'Oreal, Curiosity Diagnostic czy Smperplastu.