Uroczystość odbędzie się 18 czerwca w trakcie 41. Zamojskiego Lata Teatralnego. - W tym roku twórcy Alei Sław pragną podziękować aktorskiej parze Beacie Ścibakównej oraz jej mężowi Janowi Englertowi, którzy od pięciu lat są honorowymi patronami Zamojskiego Lata Teatralnego. Znani aktorzy sprawują nad imprezą opiekę merytoryczną – tłumaczy Marek Gajewski, rzecznik urzędu miasta Zamościa.
Aleja Sław powstała osiem lat temu. - Celem tego projektu jest uhonorowanie ludzi związanych w swojej twórczości z Hetmańskim Grodem, zasłużonych dla miasta – tłumaczy Gajewski. Dodaje, że Aleja dobrze wpisuje się w promocję miasta, kreując jego pozytywny wizerunek w kraju i za granicą.
Mieszkańcy zdecydowali, że Aleją Sław będzie ulica Grodzka, najbardziej uczęszczany trakt miejski, biegnący od murów Twierdzy Zamość, przez Rynek Wielki, w kierunku dawnego pałacu rodu Zamoyskich i pomnika fundatora Zamościa Jana Zamoyskiego.
Wyróżnione osoby zostawiają odcisk swoich butów na wykonanej z brązu tablicy pamiątkowej, których autorem jest zamojski artysta rzeźbiarz Bartłomiej Sęczawa. Te tablice montowane są w Alei Sław. Do tej pory uczczono w ten sposób m.in. Jana Machulskiego – inicjatora Zamojskiego Lata Teatralnego, Jana „Ptaszyna" Wróblewskiego, Krzysztofa Zanussiego, czy prof. Janusza Stannego.
W tym roku własną tablicę zostanie wyróżnione znane aktorskie małżeństwo Beata Ścibakówna i Jan Englert. Jak będzie wyglądać uroczystość? Jak co roku gości do Alei Sław przywiezie kareta. Będzie czerwony dywan, szampan i uroczysty obiad.