W sezonie 2015/16 piłkarze Szombierek Bytom walczyli w grupie opolsko-śląskiej trzeciej ligi. Dziesiąte miejsce w końcowej tabeli rozgrywek to zła wiadomość – oznacza spadek do ligi czwartej. Rok 1980, gdy Szombierki były mistrzem Polski, jest bardzo odległym wspomnieniem.
Ostatnie dekady nie był dla klubu łatwe – w 1997 roku, z inicjatywy władz miasta i szefów Bytomskiej Spółki Węglowej, doszło do połączenia sekcji piłkarskich Szombierek z lokalnym rywalem – Polonią. Miał powstać silny klub, ale już po roku wewnętrzne konflikty położyły kres tej fuzji. Wobec problemów finansowych i kadrowych w 2005 roku planowano drugie podejście do połączenia sił – tym razem z GKS Katowice – jednak projekt nie doszedł do skutku. Wiosną 2007 roku zarząd klubu wycofał drużynę seniorów z rozgrywek klasy okręgowej i skupił się na szkoleniu młodzieży. Ostatecznie drużynę reaktywowano i w sezonie 2007/08 skład został zgłoszony do B-klasy. Od tego czasu drużyna systematycznie awansowała – w tym sezonie się nie udało.
Żywot Poniatowskiego
Klub piłkarski w Szombierkach, późniejszej dzielnicy Bytomia, powstał jesienią 1919 roku. 21 lutego 1920 roku odbyło się walne zebranie Towarzystwa Sportowego „Poniatowski" Schomberg. Pierwszy mecz piłkarze z Szombierek rozegrali wiosną 1920 roku, pokonując 4:1 Polonię Bytom.
Klub występował w mistrzostwach Górnego Śląska, ale podejmował też polskie kluby: Pogoń Lwów, Wartę Poznań, Polonię Warszawa. Zdarzył się nawet mecz międzypaństwowy – ze stacjonującą w Tarnowskich Górach reprezentacją brytyjskiego pułku Royal Oxford.
Żywot Poniatowskiego był krótki – został rozwiązany przez Niemców w roku 1922, po powstaniach śląskich i podziale Górnego Śląska. I chociaż na klubowych odznakach pojawia się rok 1919, to jednak historia klubu na dobre zaczęła się w 1945 roku, wraz z powstaniem Robotniczego Klubu Sportowego Kopalnia Szombierki. W kolejnych latach „robotniczy" zmienił się w „górniczy związkowy", „terenowy", jednak najdłużej – w latach 1955-97 – Szombierki znane były jako GKS.