Ponad 600 przedstawicieli z 400 samorządów w Polsce zrzeszonych w sześciu organizacjach skupiających samorządy debatowało na początku czerwca w Warszawie o jakości oświaty. W całodziennej dyskusji brała też udział minister edukacji Anna Zalewska.
- Bez samorządów nie da się zrealizować celów polityki oświatowej. Żaden minister edukacji nie osiągnie sukcesu bez współpracy z samorządem – mówiła m.in. Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania UM w Lublinie.
Z kolei Marek Olszewski, współprzewodniczący zespołu ds. edukacji, kultury i sportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego uzupełniał, że samorządowcy wcale nie chcą rozmawiać z MEN głównie o pieniądzach. Podkreślał, że potrzebne są dobre programy oświatowe, ale do ich realizacji niezbędne są odpowiednie warunki.
Samorządowcy obradowali w trzech zespołach problemowych skupionych wokół tematów finansowania edukacji gminnej (przedszkolnej, podstawowej, gimnazjalnej), kształcenia ogólnego, szkolnictwa zawodowego oraz doskonalenia zawodowego nauczycieli (wynagrodzenia nauczycieli, pensum, powiązanie z przepisami Karty Nauczyciela). W wypracowanym stanowisku wskazywali, że oświata w Polsce, która od 1990 roku jest nieustannie reformowana, potrzebuje stabilizacji, a przede wszystkim konieczne jest stworzenie wieloletniego planu jej rozwoju. Zdaniem uczestników konferencji powinien on być ponadpartyjny.
Na zakończenie całodziennych obrad odbyła się też dyskusja panelowa pt. „Jakość edukacji priorytetem samorządów". Brali w niej udział: minister Anna Zalewska; Ewa Dumkiewicz- Sprawka, dyrektor Wydziału Kultury i Sportu UM w Lublinie; Alina Bałdyga-Kozińska, prezes Federacji Inicjatyw Oświatowych, Wojciech Kaczmarczyk, minister, pełnomocnik rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego, Marek Olszewski, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP, Wojciech Starzyński, prezes Fundacji „Rodzice Szkole" oraz prof. Antoni Jeżowski z Instytutu Badań w Oświacie.