Goście ŚDM będą oni mogli dojeżdżać na imprezy bezpłatną komunikacją miejską i pociągami, a Łódzka Kolej Aglomeracyjna także za darmo dowiezie ich na spotkanie z Ojcem Świętym. Władze Łodzi liczą, że miasto dzięki imprezie wpisze się na mapę pielgrzymkową Polski...
Wspólna modlitwa i zabawa
– W Łodzi Światowe Dni Młodzieży potrwają nieco dłużej niż w innych miastach w Polsce, w tym w Krakowie – mówi Marcin Masłowski, rzecznik prezydenta Łodzi. Dodaje. że pierwsi pielgrzymi przyjadą już 15 lipca na rozpoczęcie festiwalu MAGiS, organizowanego przez Towarzystwo Jezusowe. Festiwal rozpoczyna się w Łodzi, bo w tym mieście miały miejsce pierwsze objawienia św. s. Faustyny. W czasie imprezy przewidziano m.in. liturgie, katechezy, spotkania ze znanymi wspólnotami i ruchami religijnymi działającymi na całym świecie, a także koncerty i przedstawienia. Jego kulminacyjnym momentem będzie spotkanie z papieżem Franciszkiem podczas ŚDM w Krakowie.
Cztery dni po rozpoczęciu festiwalu MAGiS, 19 lipca do Łodzi przyjadą uczestnicy innego festiwalu - Paradise In The City - który organizowany jest przez Dom Klerycki Instytutu Zakonnego Chemin Neuf (Nowa Droga). 20 lipca pojawią się pozostali pielgrzymi, którzy przybędą na Dni w Diecezjach, których gospodarzem będzie Archidiecezja Łódzka. – Łącznie w Łodzi może pojawić się do 10 tysięcy osób z całego świata – mówi Masłowski.
Zdaniem ks. Marcina Jarzenkowskiego, dyrektora Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży w Archidiecezji Łódzkiej w regionie będzie gościło ok. 8 tysięcy pielgrzymów z zagranicy. W ramach programu ogólnego przewidziano m.in. msze święte, spotkania religijne, ale też warsztaty, wycieczki, gry terenowe, wystawy oraz piknik rodzinny w Atlas Arenie dla wszystkich uczestników i rodzin goszczących z całej archidiecezji. – Archidiecezja Łódzka została podzielona na 12 regionów i w każdym z nich będzie realizowany osobny program, dostosowany do okoliczności, miejsc i specyfiki regionu – mówi ks. Marcin Jarzenkowski. W sumie dla uczestników ŚDM, którzy będą gościć w Łódzkiem, przygotowano kilkaset różnych imprez.
Ksiądz Jarzenkowski podkreśla, że władze miasta i województwa włączyły się w przyjęcie młodzieży – fundują darmowe przejazdy komunikacją miejską oraz materiały promocyjne, mapy i przewodniki turystyczne dla pielgrzymów, a także bezpłatny wstęp do miejskich muzeów, domów kultury, ogrodu botanicznego czy palmiarni.