Ofiary przemocy otrzymają pomoc ze strony terapeutów

Uczniowie dotknięci przemocą otrzymają wsparcie terapeutów.

Publikacja: 10.07.2016 23:00

Przemoc rówieśnicza dotyka ponad 78 proc. uczniów w Polsce-wynika z raportu NIK

Przemoc rówieśnicza dotyka ponad 78 proc. uczniów w Polsce-wynika z raportu NIK

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Kraków jako jedno z pierwszych miast w Polsce, chce w sposób systemowy walczyć z agresją w szkołach. Od września w stolicy Małopolski zacznie działać Centrum Wsparcia wobec Przemocy Szkolnej.

– Kraków od jakiegoś czasu podejmuje działania zmierzające do podniesienia poziomu bezpieczeństwa w szkołach. Okazuje się jednak, że stosowane zazwyczaj do tej pory pogadanki czy wykłady to za mało – mówi Jan Machowski z biura prasowego prezydenta Krakowa. – Dodatkową inspiracją do działania był raport NIK, który pokazał, że przemoc rówieśnicza dotyka ponad 78 proc. uczniów w Polsce. A co drugi nauczyciel doświadcza agresji ze strony uczniów – dodaje.

Powoływane właśnie Centrum będzie placówką, w której z jednej strony wsparcie będą mogli otrzymać nauczyciele, pedagodzy i psychologowie ze szkół, w których występuje przemoc, a z drugiej – uczniowie dotknięci przemocą i ich rodzice. Z pomocy placówki korzystać będą mogły zarówno osoby, które doświadczyły przemocy, jak i szkoły, które chcą prowadzić działania profilaktyczne.

– Szczegóły działalności Centrum nie zostały jeszcze ustalone. Ale w najbliższym czasie mamy spotkać się z władzami miasta, z którymi opracujemy plan działania – mówi Lidia Karczmarz, wiceszefowa Fundacji na rzecz Bezpieczeństwa i Współpracy w Szkole „Falochron". Fundacja razem z Krakowskim Ośrodkiem Terapii będzie prowadziła Centrum.

Wiadomo jednak, że zdecydowana większość działań skierowana będzie do szkół podstawowych. – Z naszych obserwacji wynika, że obecnie to właśnie na tym pierwszym poziomie edukacji dochodzi najczęściej do przemocy. W gimnazjach tak dużego problemu już nie ma – mówi Karczmarz.

Z jej obserwacji wynika, że oprócz przemocy fizycznej coraz częściej można zauważyć narastające zjawisko przemocy psychicznej i cyberprzemocy. – Dzieci dostały do ręki nowe narzędzie, które daje im poczucie bezkarności i niestety bardzo chętnie z niego korzystają – dodaje wiceszefowa „Falochronu".

Regiony
Dolny Śląsk zaprasza turystów. Szczególnie teraz
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i Suzuki Swift ponownie w gronie liderów rankingu niezawodności
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego