Gdańska kotłownia zostanie zlikwidowana, powstanie nowa sieć ciepłownicza

Likwidacja starej kotłowni i budowa nowej sieci ciepłowniczej do gdańskich dzielnic – inwestycja gdańskiego GPEC to jeden z najciekawszych projektów ekologicznych 2015 roku.

Publikacja: 11.07.2016 22:00

Inwestycje mają zmniejszyć emisję szkodliwych pyłów

Inwestycje mają zmniejszyć emisję szkodliwych pyłów

Foto: Fotorzepa, Piotr Wittman

Projekt Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej zdobył uznanie w rankingu „Odpowiadam Polsce – Ranking Firm Odpowiedzialnych Społecznie". W kategorii projektów ekologicznych zajął wysokie trzecie miejsce.

- Likwidacja kotłowni Zawiślańska i przyłączenie mieszkańców gdańskich dzielnic Przeróbki i Stogów do sieci była dla nas ważnym i wymagającym projektem, jednym z największych w ostatnich latach. To wyróżnienie dowodzi, że nasza inwestycja w poprawę jakości powietrza w regionie była potrzebna. Cieszy mnie, że została ona doceniona nie tylko lokalnie, ale także na arenie ogólnopolskiej – mówi Marcin Lewandowski, członek zarządu Grupy GPEC.

Budowa rozpoczęła się w 2015 roku. Czterokilometrową sieć ciepłowniczą, która przyłączy Stogi i Przeróbkę trzeba było poprowadzić przez dwie rzeki – Motławę i Martwą Wisłę. W tym celu konieczne było przeprowadzenie pionierskiej na skalę europejską akcji przewiertu pod Motławą. Cztery rury ciepłownicze – po 230 metrów każda – zostały jednocześnie poprowadzone 20 metrów pod poziomem terenu.

Inny element projektu to likwidacja starej i dużej kotłowni Zawiślańskiej.

- Poprzez likwidację kotłowni przy ulicy Zawiślańskiej ograniczona zostanie emisja bardzo szkodliwych pyłów o ponad 37 ton rocznie - tłumaczy Maciej Kazienko, zastępca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. - Jeszcze bardziej imponująco wygląda zmniejszenie emisji, odpowiedzialnego za ocieplenie klimatu, dwutlenku węgla – o ponad 7 tysięcy ton. Te działania przełożą się bezpośrednio na komfort życia, w tym przede wszystkim zdrowie mieszkańców dzielnic Stogi i Przeróbka. Dzięki inwestycji mieszkańcy Przeróbki i Stogów będą mogli skorzystać z jednego najbardziej ekologicznych źródeł ciepła, czyli ciepła systemowego. W dalszej kolejności do sieci zostanie przyłączone 66 budynków z innych dzielnic Gdańska. Ciepło będzie płynąć z Elektrociepłowni Wybrzeże w Gdańsku i zastąpi tym samym domowe piece na węgiel i drewno, a także elektryczne i gazowe. Jak szacuje GPEC dzięki temu znów uda się uzyskać kolejną redukcję emisji zanieczyszczeń.

Cała inwestycja pochłonie ponad 43 mln zł, z czego 13 mln zł pochodzi z dotacji od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a kolejne 13 mln zł z pożyczki od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Grupa GPEC prowadzi też prace w Sopocie.

- W Sopocie rozpoczęła się budowa pierwszego etapu oczekiwanej przez mieszkańców nowoczesnej sieci ciepłowniczej. Nowy odcinek stanowi część planowanej inwestycji mającej przebiegać od granicy Gdańska do terenów Górnego Sopotu – wyjaśnia Magdalena Dąbrowska, specjalista PR z GPEC. - Realizacja inwestycji oznacza nawet o 30 procent niższe rachunki za ogrzewanie dla mieszkańców kurortu. Ciepło systemowe ocenia się jako najbardziej efektywne, bezpieczne i ekologiczne źródło ciepła dla miast.

Prace rozpoczęły się w połowie stycznia od budowy sieci ciepłowniczej na terenie Brodwina. Doprowadzenie ciepłociągów do pierwszych klientów nastąpi w drugiej połowie roku.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego