O 20 proc. w ciągu ostatniego roku wzrosło w aglomeracji katowickiej zatrudnienie w centrach usług dla biznesu z kapitałem zagranicznym - wyliczył Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL). Obecnie pracuje w nim 16 500 osób (70 proc. w Katowicach), z czego 12 000 osób w centrach zagranicznych firm, takich jak IBM, ING Services, czy Rockwell Automation.
Z raportu ABSL, opartego o badania wśród inwestorów, wynika, że siłą przyciągającą znane marki do Katowic jest dostępność wykwalifikowanych kadr. Rokrocznie uczelnie wyższe kończy tu aż 30 tys. studentów. Aglomeracja jest liderem usług IT - generują one niemal połowę zatrudnienia w branży i są obecne w portfolio niemal 3/4 centrów działających w regionie. Jak wylicza Joanna Dudar, Randstad Professionals Regional Manager, wynagrodzenia pracowników początkujących najczęściej kształtują się między 3500 a 4500 zł brutto.
Na terenie Aglomeracji Katowickiej działają 74 centra BPO, SSC, IT i R&D, zdecydowana większość (51) w Katowicach. Miasto jest piątym największym rynkiem biurowym w Polsce.
Z raportu ABSL dla miasta Katowice wynika, że to jeden z najszybciej rozwijających się ośrodków biznesowych w Polsce. Nie bez powodu to Katowice były gospodarzem siódmej edycji konferencji ABSL - to jedno z najważniejszych wydarzeń dla sektora usług dla biznesu w Europie Środkowo-Wschodniej.
O potencjale miast i konkurowaniu między miastami dyskutowano podczas panelu, w którym wzięli udział prezydenci Łodzi, Opola i Katowic.