Reklama
Rozwiń

Sonda „Życia regionów"

Partycypacja – to słowo klucz, które otwiera drzwi do zrównoważonego rozwoju regionów, gmin, osiedli.

Publikacja: 19.07.2016 09:00

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska: Świadomą społeczność lokalną powinno się budować w ścisłej, aktywnej współpracy z obywatelami. Nie ma innej drogi. Szczególnie ważne jest współdziałanie samorządu ze środowiskami ludzi zaangażowanych w sprawy miasta oraz grupami opiniotwórczymi. Aby osiągnąć sukces, nieodzowna jest bliska współpraca prezydenta, administracji, Rady Miasta, organizacji pozarządowych, otwartych księży oraz pluralistycznych mediów.

Foto: materiały prasowe

Im większe jest zaangażowanie mieszkańców w sprawy lokalne, tym łatwiej jest rozwiązywać problemy i realizować plany rozwojowe, Włączenie obywateli w proces podejmowania decyzji ważnych dla środowisk lokalnych pozwala samorządom na skuteczniejsze działania, bo zyskują one dodatkową legitymację do realizacji nawet najtrudniejszych zadań. Nie zawsze jednak mieszkańcy chcą czy potrafią się angażować w sprawy lokalne, czasem trzeba ich do tego zachęcić.

Jak radzą sobie z tym prezydenci miast współpracujących z „Życiem Regionów"? Spytaliśmy ich, w jaki sposób samorządy powinny budować społeczność lokalną, jakie działania powinny podejmować, by zachęcać obywateli do współodpowiedzialności za swoje otoczenie i włączanie ich w proces wprowadzania w nim zmian służących podnoszeniu jakości życia.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Regiony
Dolny Śląsk zaprasza turystów. Szczególnie teraz
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku