Na program tegorocznego festiwalu składa się 11 koncertów odbywających się od 17 czerwca do 26 sierpnia. Każdy zaczyna się w piątek o 19. w miejscowej katedrze.
– Przed nami jeszcze sześć koncertów – wyjaśnia Eugeniusz Kus, dyrektor programowy festiwalu. – Wystąpią tak znakomici wykonawcy jak – Bernhard Hass, jeden z najwybitniejszych organistów niemieckich, a także czołówka polskich – Józef Serafin i Andrzej Chorosiński, który zagra w ostatni piątek sierpnia. Będzie także męski zespół chóralny Kalophfonia z Ukrainy wykonujący starą muzykę cerkiewną. Zagra nestor polskich skrzypków – Krzysztof Jakowicz, kwartet puzonowy Tromb Quartet z Poznania. Gitarzysta Krzysztof Meisinger wystąpi w czasie ostatniego koncertu ze smyczkową orkiestrą kameralną – to niecodzienne wydarzenie, bo rzadko gości w naszej katedrze gitara. Każdy koncert tak się układa, by muzyka organowa przeplatała się z muzyką kameralną.
Ważne rocznice
Choć poszczególne edycje festiwalu nie mają myśli przewodnich, to każdego roku uwzględniane są okazjonalne rocznice.
– W tegorocznym festiwalu są utwory Feliksa Nowowiejskiego, mamy 70. rocznicę jego śmierci, oraz 100. Maxa Regera, wybitnego niemieckiego kompozytora, nie tylko muzyki organowej. – wylicza Eugeniusz Kus. – Staramy się też brać pod uwagę gusty publiczności – stąd często w programie pojawiają się utwory Jana Sebastiana Bacha, Felixa Mendelsshona – Bartholdy'ego. Zapraszamy i chóry, które bardzo lubią nasi słuchacze. Już w pierwszej części tegorocznego festiwalu wystąpiło ich sporo – mieliśmy Madrigal Singers z Filipin, chór chłopięcy Clifton College z Afryki Południowej.
Do historii przeszedł koncert jednej z pierwszych edycji imprezy, który odbył się 25 czerwca 1965 roku.