Wrocławski Park Technologiczny przyciąga młode rekiny biznesu

Kolejny innowator z Wrocławskiego Parku Technologicznego został doceniony na świecie.

Publikacja: 28.07.2016 23:00

Urządzenie do badania stanu płodu zdobyło nagrodę nadawaną przez MIT Technology Review

Urządzenie do badania stanu płodu zdobyło nagrodę nadawaną przez MIT Technology Review

Foto: materiały prasowe

Wrocławski Park Technologiczny słynie z innowacyjnych firm,  które ściąga infrastruktura „Innopolis" - najlepiej wyposażone laboratoria i prototypownie w Polsce.

We Wrocławskim Parku Technologicznym działalność prowadzi 230 przedsiębiorstw z sektora MŚP, w tym ponad 70 działa w inkubatorach przedsiębiorczości WPT.

Kolejny sukces

To, że Wrocławki Park Technologiczny to miejsce, w którym powstają bardzo wartościowe i nowoczesne rozwiązania technologiczne potwierdza ostatni przykład dr. Patrycji Wizińskiej-Sochy, która opracowała przenośne urządzenie do badania stanu płodu, która otrzymała prestiżowy tytuł Innovators Under 35 in Poland oraz Innovator of the Year 2016 nadawany przez MIT Technology Review, amerykańskie czasopismo piszące o technologii w służbie człowieka.

To najstarszy na świecie magazyn technologiczny wydawany przez Massachusetts Institute of Technology (MIT). Konkurs wyłania młodych liderów w różnych dziedzinach nowych technologii, którzy przyczyniają się do rozwiązania globalnych problemów oraz poprawy jakości życia na świecie.

Autorka Pregnabitu zdystansowała 150 kandydatów z całej Polski.

Patrycja Wizińska-Socha, doktor nauk medycznych prowadzi we Wrocławskim Parku Technologicznym firmę Nestmedic, która opracowała Pregnabit – przenośne urządzenie pomiarowe pozwalające na bezpieczne i wiarygodne badanie akcji serca płodu, tętna mamy oraz zapis czynności skurczowej mięśnia macicy. Dane przekazywane są bezprzewodowo do Medycznego Centrum Telemonitoringu – teleKTG, obsługiwanego przez wykwalifikowany personel medyczny i działającego 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.

Urządzenie jest obecnie testowane w placówkach medycznych w Polsce. Jeszcze w tym roku trafi do sprzedaży.

– Pregnabit opracowaliśmy z myślą o kobietach w ciąży, dla których profilaktyka jest szczególnie ważna. Wczesne wykrycie zagrożenia, w tym za pomocą pomiarów KTG, może w realny sposób przyczynić się do szybkiej reakcji i wdrożenia odpowiedniej procedury medycznej – mówi Patrycja Wizińska-Socha.

To nie pierwszy raz

W ubiegłym roku tytuł Innowatora Roku otrzymała Olga Malinkiewicz, założycielka Saule Technologies również z WPT– firmy, która jako jedna z pierwszych na świecie pracuje nad komercyjnym wykorzystaniem perowskitów, poprzez stworzenie nowej generacji ogniw fotowoltaicznych. Saule Technologies ma na swoim koncie nagrodę „Startup Roku 2014" oraz wyróżnienie VIPI - Very Important Polish Innovator Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.

Wśród najbardziej innowacyjnych i nagradzanych firm jest m.in. Apeiron Synthesis-spółka z branży chemicznej (jej twórca i prezes dr inż. Michał Bieniek wraz z zespołem naukowym jest współautorem sześciu międzynarodowych zgłoszeń patentowych oraz ponad 20 artykułów naukowych w dziedzinie syntezy i zastosowania nowych katalizatorów metatezy olefin również nagrodzony pod koniec ubiegłego roku tytułem Very Important Polish Innovator Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego) czy Nexwell Engineering (zajmuje się "systemem inteligentnego domu").

Nagrody dla początkujących

Sam Wrocławski Park Technologiczny również nagradza najbardziej innowacyjne pomysły wrocławskich studentów i naukowców z nadzieją, że swój biznes będą rozwijać we Wrocławiu. W konkursie na najlepszy pomysł na biznes „Why Start Up a Business?" , jaki ogłoszono w tym roku po raz pierwszy, z 21 biznesplanów zgłoszonych do konkursu jury wyłoniło trzy najbardziej innowacyjne i realne przedsięwzięcia.

Największe uznanie zdobył projekt przygotowany przez zespół naukowców z Politechniki Wrocławskiej. - Ich pomysł zakłada produkcję i sprzedaż nanocząstek srebra i złota, jako dodatków do produkcji kosmetyków: kremów, toników, maseczek -mówi Barbara Bednarek-Małecka, rzeczniczka WPT. Już bardzo niewielkie ilości nanocząstek złota i srebra skutecznie eliminują grzyby i bakterie, działają przeciwzmarszczkowo i przyspieszają proces oczyszczania organizmu. Opracowana przez nich metoda pozwala na znaczne obniżenie kosztów produkcji kosmetyków z nanocząstkami.

Drugie miejsce zajęli konstruktorzy mobilnego robota inspekcyjnego służącego do lokalizowania awarii w sieciach wodno-kanalizacyjnych. Wymyśliło i zaprojektowało go czterech studentów z Politechniki Wrocławskiej i Politechniki Opolskiej. - Największym atutem urządzenia jest jego cena-dużo niższa od tych wykorzystywanych dzisiaj przez specjalistyczne firmy-podkreśla rzeczniczka.

Trzeci wyróżniony projekt to bezzałogowe samoloty bliskiego zasięgu, które można wykorzystywać do tworzenia ortofotomap dużych powierzchni, monitoringu sieci energetycznych, patrolowania autostrad czy badania zanieczyszczenia powietrza.

Laureaci otrzymali nagrody pieniężne, a także bony na usługi świadczone przez WPT. - Każdy z nich przez dwa lata może bezpłatnie korzystać z powierzchni biurowej na terenie WPT-dodaje Barbara Bednarek-Małecka.

Konkurs „Why Start Up a Business?" skierowany jest do osób chcących rozpocząć działalność gospodarczą oraz początkujących firm. Kolejna edycja planowana jest na początek przyszłego roku.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki, i.kacprzak@rp.pl

Wrocławski Park Technologiczny słynie z innowacyjnych firm,  które ściąga infrastruktura „Innopolis" - najlepiej wyposażone laboratoria i prototypownie w Polsce.

We Wrocławskim Parku Technologicznym działalność prowadzi 230 przedsiębiorstw z sektora MŚP, w tym ponad 70 działa w inkubatorach przedsiębiorczości WPT.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego