Dobrym przykładem wykorzystania zabytkowego obiektu na cele komercyjne jest Pałac Brzeźno, leżący 30 km na północ od Wrocławia, w gminie Prusice. W 1999 roku kupili go, a potem odrestaurowali Państwo Marzena i Krzysztof Gradeccy. Prace remontowe zakończyli w 2002 roku, a trzy lata temu otworzyli go dla gości z zewnątrz.
Dziś mogą oni zatrzymać się w jednym z 41 pokoi mieszczących się w trzech budynkach zespołu pałacowego. Jest tu łącznie 101 miejsc noclegowych. Koszt noclegu zaczyna się od 230 zł za dobę. Na gości czekają również dodatkowe atrakcje m.in. pole golfowe Gradi Golf Club oraz 6-dołkowe pole, które oferuje m.in. naukę gry w golfa pod okiem profesjonalnego trenera.
Ponadto, w pałacu znajdują się łaźnie piwne, w których można zażyć odprężającej kąpieli w naturalnym suszu piwnym połączonej z degustacją piwa. Koszt takiego seansu to 80 zł za osobę.
– Odwiedzają nas głównie golfiści i grupy zorganizowane przyjeżdżające na konferencje firmowe czy imprezy integracyjne. Coraz częściej pojawiają się także goście indywidualni, pary, które szukają komfortowego wypoczynku w błogiej ciszy, z dala od miejskiego zgiełku. – mówi Magdalena Wierzchowska, PR & Marketing Manager w Pałac Brzeźno Golf & Spa.
Ruiny i innowacyjna technika
XVI-wieczny renesansowy Zamek w Goli Dzierżoniowskiej, 45 km na południe od Wrocławia, odbudowano z ruin. W 2000 roku kupiła go od Agencji Własności Rolnych Skarbu Państwa firma MC DIAM Sp. z o.o. Prace rozpoczęły się w 2001 roku i trwały 13 lat. Miały na celu przywrócenie posiadłości dawnej świetności, jednocześnie zachowując historyczną bryłę budowli. W 2013 otworzono tu luksusowy hotel Uroczysko Siedmiu Stawów.