Aktualizacja: 05.08.2016 00:55 Publikacja: 04.08.2016 23:00
Gorzów w ramach ZIT chce m.in. poprawić układ transportowy miasta i lepiej powiązać go z ekspresową obwodnicą (S3). Fot. Łukasz Kulczyński/UM Gorzowa
Foto: UM Gorzowa
Lubuskie jest jedynym regionem w kraju, gdzie obie stolice mają osobne ZIT-y. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to nowa forma współpracy samorządów, współfinansowana ze środków Funduszy Europejskich. Partnerstwa miast i otaczających je gmin oraz władze województw wspólnie ustalają cele i wskazują inwestycje niezbędne do ich osiągnięcia.
– Obecna perspektywa finansowa Unii Europejskiej sięga roku 2020. Jest to szczególny okres dla obu stolic regionu lubuskiego – Zielonej Góry i Gorzowa, bo to one stały się liderami Miejskich Obszarów Funkcjonalnych, obejmujących oba miasta i ościenne gminy. Na oba obszary przeznaczyliśmy 107 mln euro w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych – mówi „Rz" Elżbieta Anna Polak, marszałek woj. lubuskiego. – Na gorzowski obszar funkcjonalny przypadło 49 mln euro, a na zielonogórski 58 mln euro. Najogólniej mówiąc, 107 mln euro zainwestowane do roku 2020, powinny w kolejnych latach pomnożyć się wielokrotnie, dzięki stworzonym warunkom do rozwoju gospodarczego i wpływom do budżetów samorządów z tytułu podatków lokalnych, udziału w podatkach PIT i CIT.
We Wrocławiu odbyło się Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy. Jego celem było rozwinięcie dotychczasowej współpra...
W tym roku przypada 80. rocznica rozpoczęcia odbudowy stolicy po wojnie. Do obchodów zainicjowanych przez miasto...
Rusza nowa akcja zachęcająca do wsparcia regionu dotkniętego powodzią. Tym razem samorząd województwa i regional...
Finanse, zmiany demograficzne i ekologia – to największe wyzwania dla włodarzy miast w zaczynającej się kadencji...
Kraków – stolica polskiej kultury, miasto pełne cennych zabytków i unikatowych zbiorów, wpisane na Listę Światow...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas