Spółka GRC Technologie z podkrakowskiej Skawiny kupiła nieczynny zakład produkcji betonu komórkowego, który zmodernizowała i zbudowała w nim nowoczesną linię produkcyjną chemii budowlanej i betonu architektonicznego. Z pomocą Akademii Górnicz-Hutniczej, od której kupiła cztery licencje know-how oraz ze wsparciem finansowym Agencji Rozwoju Przemysłu Venture kilka tygodni temu otworzyła nowoczesny zakład w Skawinie pod Krakowem. Innowacyjność polega na wykorzystaniu do produkcji chemii m.in. popiołu lotnego, który do tej pory był lokowany na składowiskach i stanowił poważny problem środowiskowy, a także żużel hutniczy oraz gruz budowlany pochodzący z rozbiórek wraz z odpadami drzewnymi.
Budowlany popiół
Na czym to polega? - Spalanie w złożu fluidalnym jest bardziej ekonomiczne i proekologiczne, lecz uboczne produkty spalania, czyli po prostu popiół, mają minimalne zastosowanie i są głównie składowane na hałdach, są uciążliwym odpadem. A dotyczy to takich elektrowni jak Turoszów, Łagisza, Katowice, ELCHO w Chorzowie - tłumaczy dr inż. Marek Petri, odpowiedzialny za projekt ze strony AGH.
GRC Technologie do produkcji będzie wykorzystywać m.in. popioły lotne pochodzące z Elektrociepłowni Skawina. Bliskość elektrowni zapewni niskie koszty transportu. Powstałe materiały budowlane dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii mają większą wytrzymałość mechaniczną i termiczną oraz odporność na działanie czynników zewnętrznych i chemicznych. Co ważne, dzięki wykorzystaniu odpadów z elektrowni zmniejszy emisję CO2. W zakładzie docelowo znajdzie zatrudnienie ok. 60 osób. Spółka chce rocznie produkować ok. 100 tys. ton chemii budowlanej. Łączna kwota zainwestowanych środków w pierwszym etapie realizowanej inwestycji wyniosła ok. 20 mln zł, w tym 9 mln zł stanowi pożyczkę ARP Venture na uruchomienie innowacyjnej linii.
W skawińskim zakładzie produkuje się także kolorowy beton architektoniczny (od płyt, przez donice, ławki, siedziska). Zakład rozpoczął także produkcję desek z betonu imitujących drewno. - Dzięki temu, że odlew robimy na prawdziwych deskach ich struktura jest bardzo naturalna - tłumaczy nam Agnieszka Danowska-Ździebło z GRC Technologie. Zaletą takich desek jest to, że mają znacznie większą wytrzymałość, nie chłoną wilgoci, do tego mogą mieć dowolny kolor. - Produkty z betonu wykonujemy na specjalne, nawet najbardziej nietypowe, wyrafinowane zamówienie klienta - dodaje Danowska-Ździebło.
Wytrzymały lakier
Ze współpracy z naukowcami Akademii Górniczo-Hutniczej jest zadowolona znana polska firma kosmetyczna Inglot z Rzeszowa. Wydział Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej AGH prowadził badania nad komponentami i gotowymi wyrobami produkowanymi przez tę firmę. Pierwszy etap współpracy naukowców z firmą kosmetyczną właśnie się zakończył. - Był to ponad roczny projekt skupiający się głównie na wykorzystaniu zaawansowanego obrazowania mikroskopowego produktów kosmetycznych, przede wszystkim lakierów do paznokci. Wyniki badań dały nam bardzo dużo cennych informacji - mówi Krzysztof Grabka, senior R&D Specialist w Inglot. To nie koniec wspólnych projektów - Inglot rozpoczął również długoterminową współpracę z AGH, IC-EM (International Centre of Electron Microscopy for Materials Science) oraz UCL (University College London, School of Pharmacy) w zakresie badań nad wpływem wybranych produktów kosmetycznych na zdrowie skóry i paznokci. - Prace nad tym projektem już zostały podjęte - dodaje Grabka.