Woda z kranu zamiast z butelki?

Coraz popularniejsze staje się picie wody z kranu. Tym bardziej, że – jak pokazują badania – trójmiejska „kranówka" nie odbiega jakością od butelkowanych wód w sklepach.

Publikacja: 15.08.2016 23:00

Woda z kranu zamiast z butelki?

Foto: 123 rf

– Poproszę wodę – słychać głos klienta w popularnym lokalu przy sopockim Monciaku.

– Butelkową czy z kranu? Bo, ta druga jest bezpłatna – wyjaśnia barmanka.

Na barze stoi duży, szklany pojemnik z wodą, widać w nim też plasterki ogórka. Obok szklanki. Każdy może sobie nalać i napić się. Wystarczy odkręcić kurek. Klienci chętnie sięgają po taką wodę, chociażby w przerwach pomiędzy kolejną lampką wina, czy szklanką piwa.

Szczegółowe badania

Takie serwowanie wody nie jest już rzadkością w Sopocie czy Gdańsku. „Kranówka" staje się alternatywą dla wody butelkowanej.

- Przeprowadziliśmy porównanie parametrów naszej wody z parametrami jednej z popularniejszych na pomorzu wód butelkowanych – mówi Michał Gad z Saur Neptun Gdańsk.

I nie chodzi o czystość wody, bo ta jest kontrolowana na bieżąco, ale przede wszystkim jej jakość. - Ważnymi cechami wody z kranu są zdatność do spożycia przez cały czas, świeżość, czyli krótki „wiek wody", a więc od momentu jej wyprodukowania do ujęcia przez konsumenta – wyjaśnia Jacek Kieloch, wiceprezes Saur Neptun Gdańsk.

Wyniki? Badana kranówka miała 99,8 mg wapnia na jeden litr, a woda butelkowana 66,13 mg. I dalej odpowiednio: magnezu było 10,7 mg/l w kranowej i 9,72 mg w butelkowanej, potasu odpowiednio 3,6 mg/l i 5 mg/l, a sodu 38,4 mg i 2,33 mg.

Przedstawiciele Saur Neptun Gdańsk, który dostarcza wodę do Gdańska i Sopotu, wskazują też na względy ekologiczne. - Produkcja wody dostarczanej poprzez instalację sanitarną do konsumenta jest o wiele tańsza i nie wymaga utylizacji opakowania po jej zużyciu – podkreśla Jacek Kieloch.

Lepsze oceny

Oddzielną kwestią jest czystość. Woda na bieżąco kontrolowana jest w 15 punktach wprowadzania jej do sieci i 37 punktach.

- Wodę podawaną w 2015 roku z ujęć podziemnych zbadano w zakresie 114 parametrów fizykochemicznych i 4 bakteriologicznych, natomiast z ujęcia powierzchniowego w zakresie 122 parametrów fizykochemicznych i 5 parametrów bakteriologicznych – wylicza Michał Gad.

Dobra jakość wody połączona z promocją spowodowała, że takie sytuacje jak we wspomnianym lokalu stają się powszechne. Saur Neptun Gdańsk co dwa lata zleca wykonanie badań opinii publicznej na temat wody. Ostatnie sondaże miały miejsce w 2015 roku.

Badaniem objęto 1700 osób. Okazało się, że wodę bezpośrednio z kranu pije już 39 procent gdańszczan i aż 57 procent sopocian. W 2003 roku było to odpowiednio 26 i 42 proc.

To, że mieszkańcy Trójmiasta chętniej spożywają wodę jest z pewnością efektem wzrostu jej oceny. Aż 89 proc. badanych gdańszczan i 96 proc. sopocian określiło wodę z kranu jako dobrą lub bardzo dobrą.

Dla porównania w 2003 roku pozytywnie o jakości wody wypowiedziało się tylko 62 proc. gdańszczan. Sopocianie niezmiennie od lat są zadowoleni ze swojej wody. W 2003 roku odsetek pozytywnych odpowiedzi wynosił 92 proc.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego