Teka do uzupełnienia

„Pomorska Teka Edukacyjna" to interaktywny pomocnik dla uczniów, nauczycieli i wszystkich zainteresowanych najnowszą historią Polski.

Publikacja: 15.08.2016 23:00

Materiał, który znajduje się pod adresem tekapomorska.pl, został opracowany przez Fundację Centrum Solidarności oraz Muzeum Stutthof w Sztutowie. Pomorską historię najnowszą podzielono na trzy okresy.

Pierwszy, zatytułowany „1939-45", mówi o dziejach Pomorza podczas drugiej wojny światowej. Opowieść zaczyna się jednak znacznie wcześniej, jeszcze w 1920 roku, od powstania Wolnego Miasta Gdańska.

Osią tej części opowieści są relacje i sylwetki świadków historii, w tym więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof. Są tu historie ludzi, ale też opowieści o rzeczach, które stają się pretekstem do opisu obozowego życia. Relacje uzupełniają materiały źródłowe, zdjęcia, filmy i mapy.

Okresem zamykającym ramy PTE są lata 1970-1990. Tu wyboru materiałów (dokumenty archiwalne, materiały ikonograficzne, filmowe, opracowania i fragmenty literatury pięknej) dokonali współpracownicy Fundacji Centrum Solidarności.

Kalendarium tego okresu rozpoczyna się 30 października 1970, od podjętej przez Biuro Polityczne KC PZPR decyzji o wprowadzeniu podwyżek cen na większość artykułów spożywczych. Decyzji, która stała się zapalnikiem grudniowych wydarzeń na Wybrzeżu. O tym, co było dalej opowiada „Ballada o Janku Wiśniewskim" (w PTE umieszczono m.in. wykonanie Kazika Staszewskiego).

Ale co ze środkowym okresem, latami 1946-69, zapyta ktoś. Ta historia – rozpoczynająca się od wyeliminowania przez komunistów legalnej opozycji, sfałszowaniu referendum w 1946 r, i wyborów w 1947 r., a kończąca dramatycznymi wydarzeniami roku 1968 – wciąż czeka na opowiedzenie.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego