Materiał, który znajduje się pod adresem tekapomorska.pl, został opracowany przez Fundację Centrum Solidarności oraz Muzeum Stutthof w Sztutowie. Pomorską historię najnowszą podzielono na trzy okresy.
Pierwszy, zatytułowany „1939-45", mówi o dziejach Pomorza podczas drugiej wojny światowej. Opowieść zaczyna się jednak znacznie wcześniej, jeszcze w 1920 roku, od powstania Wolnego Miasta Gdańska.
Osią tej części opowieści są relacje i sylwetki świadków historii, w tym więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof. Są tu historie ludzi, ale też opowieści o rzeczach, które stają się pretekstem do opisu obozowego życia. Relacje uzupełniają materiały źródłowe, zdjęcia, filmy i mapy.
Okresem zamykającym ramy PTE są lata 1970-1990. Tu wyboru materiałów (dokumenty archiwalne, materiały ikonograficzne, filmowe, opracowania i fragmenty literatury pięknej) dokonali współpracownicy Fundacji Centrum Solidarności.
Kalendarium tego okresu rozpoczyna się 30 października 1970, od podjętej przez Biuro Polityczne KC PZPR decyzji o wprowadzeniu podwyżek cen na większość artykułów spożywczych. Decyzji, która stała się zapalnikiem grudniowych wydarzeń na Wybrzeżu. O tym, co było dalej opowiada „Ballada o Janku Wiśniewskim" (w PTE umieszczono m.in. wykonanie Kazika Staszewskiego).