Impuls do rozwoju

W niemal każdej gminie efekty wykorzystania unijnych funduszy widać gołym okiem. Wszyscy mają nadzieję, że równie dobrze będzie przez następnych siedem lat.

Publikacja: 16.08.2016 23:00

Taras widokowy na dachu Międzynarodowego Centrum Kongresowego

Taras widokowy na dachu Międzynarodowego Centrum Kongresowego

Foto: 123 rf

Katowice, Bielsko-Biała, Gliwice, Częstochowa i Dąbrowa Górnicza – to miasta, do których w woj. śląskim trafiło najwięcej euro wsparcia z funduszy UE z zamykanego już powoli budżetu na lata 2007-2013.

Tylko te pięć miast „zgarnęło" aż 13,4 mld zł, bo inwestycje o takiej wartości zostały tam zrealizowane. W naszej analizie braliśmy pod uwagę dane Ministerstwa Rozwoju na temat projektów, które zostały przypisane do konkretnych gmin i miast.

Wiele z inwestycji w tych miastach jest znana w całym kraju i pozytywnie wpływa na wizerunek całego Śląska. Świetnym przykładem jest kompleksowa rewitalizacja poprzemysłowych terenów w Katowicach, gdzie powstała nowa dzielnica Strefa Kultury. – Katowice, serce 2-milionowej aglomeracji, stolica województwa śląskiego, kojarzone kiedyś jedynie z przemysłem ciężkim i familokami, są dziś miastem prawdziwie europejskim, w którym nowoczesność nawiązuje do tradycji – podkreśla Małgorzata Domagalska, zastępca naczelnika wydziału funduszy europejskich w katowickim magistracie.

Samorząd w perspektywie 2007 – 2013 zrealizował 56 projektów współfinansowanych z funduszy strukturalnych, dotyczących zarówno infrastruktury, jak i tzw. projektów miękkich, związanych z kapitałem ludzkim. – Katowice z sukcesem wykorzystały minioną perspektywę – uważa Domagalska.

Z kolei miasto Bielsko-Biała zasłynęło z jednego z największych projektów realizowanych przez prywatną firmę – Fiat Powertrain Technologies. W swojej fabryce Fiat uruchomił nową linię produkcyjną silników benzynowych TwinAir 0.9 SGE, dzięki której zatrudnienie w zakładzie zwiększyło się o ok. 500 osób. Cała inwestycja kosztowała aż 1,1 mld zł, i przyczyniła się do wzrostu innowacyjności naszego przemysłu motoryzacyjnego.

Nowi inwestorzy i mieszkańcy

Miasta aglomeracji śląskiej przyciągnęły nominalnie największe fundusze UE, ale w przeliczeniu na mieszkańca wygrywają mniejsze gminy. W takim ujęciu nasze zestawienie otwiera gmina Ożarowice z zawrotną kwotą zrealizowanych inwestycji o wartości 156 tys. zł per capita. W pierwszej piątce znalazły się także gminy i miasta: Gierałtowice, Żywiec, Zbrosławice i Buczkowice.

Swoją pozycję w naszym zestawieniu wykorzystania funduszy UE gminy te zawdzięczają jednak głównie wielkim inwestycjom transportowym realizowanym na ich terenie. Chodzi przede wszystkim o tak duże projekty, jak budowa odcinka autostrady A1 (Pyrzowice - Maciejów – Sośnica), odcinka trasy ekspresowej S69, inwestycje kolejowe, czy rozbudowę lotniska w Pyrzowicach.

Tego typu projekty, choć raczej nie zależą od lokalnych samorządów, mają duży wpływ na rozwój tych gmin.

- Przez gminę Gierałtowice przebiegają fragmenty autostrad A1 i A4. Spowodowało to powstanie dwóch węzłów skomunikowanych z gminą, tj. węzła Knurów na A1 oraz węzła Zabrze – Południe na A4, a także skrzyżowanie autostrad A1 i A4 (węzeł Sośnica) – opisuje wójt gminy Gierałtowice Joachim Bargiel. - Spowodowało to między innymi zwiększenie atrakcyjności gminy dla inwestorów oraz napływ mieszkańców okolicznych miast (Gliwice, Zabrze, Ruda Śląska) do gminy. Powstał na terenie gminy tzw. Synergy Park (ok. 16 inwestorów) oraz przybyło w ciągu ostatnich kilku lat ponad 1000 nowych mieszkańców, którzy wybudowali w gminie swoje domy – mówi.

- Autostrada i rozbudowa lotniska w Pyrzowicach niewątpliwie przyczyniły się do pobudzenia przedsiębiorczości w naszym rejonie – przyznaje Grzegorz Czapla, wójt gminy Ożarowice. – Liczymy też na poważniejszych inwestorów, dla których dostępność komunikacyjna jest kluczowa. Nasza gmina ma już znakomite połączenie z południową częścią kraju, a wkrótce będzie też droga na północ – zachęca wójta.

Podkreśla, że jego gmina, nawet po odliczeniu tych największych projektów infrastrukturalnych i tak jest liderem w wykorzystaniu funduszy UE. – Drogi są bez wątpienia najważniejsze, ale sami też musimy dbać o rozwój swoich gmin – przyznaje Czapla. Dlatego gmina inwestuje w podnoszenie jakości życia mieszkańców, ale także np. w tereny inwestycyjne, by ściągnąć jak najwięcej firm tworzących miejsca pracy.

Infrastruktura na czele

Większość projektów z funduszy UE na lata 2007-2013 już została zakończona, teraz samorządy przygotowują się na nowe rozdanie, czyli do wykorzystanie budżetu na lata 2014-2020. Jakie są ich priorytety?

- To wciąż infrastruktura – mówi wójt Ożarowic. – Choć o wsparcie na te cele będzie w nowym rozdaniu nieco trudniej – dodaje.

- Planujemy bardzo dużo inwestycji – przekonuje Tomasz Szczerba, burmistrz miasta Wojkowice. – Chodzi m.in. o drugi etap uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej. To będzie inwestycja za 37 mln zł, największa w historii naszej gminy. Do tego termomodernizacja urzędu i budynków socjalnych, budowa centrum przesiadkowego wraz z rewitalizacją przestrzeni publicznej – wylicza.

I dodaje, że chociaż nowe rozdanie funduszy UE jest inne niż to poprzednie, to jednak przy odrobinie kreatywności też można z nich będzie czerpać garściami.

- Nasze priorytety to głównie ciągła poprawa infrastruktury z uwzględnieniem obniżenia kosztów jej utrzymania, budowa czy przebudowa dróg, rewitalizacja, inwestycja w odnawialne źródła energii, czy termomodernizacja – mówi Błażej Tatarczyk, zastępca wójta gminy Mszana.

- Liczymy, że także w nowym rozdaniu funduszy UE do gminy popłyną nowe środki, mamy strategię, która zakłada wiele działań mających dać nowy impuls do rozwoju – dodaje.

Katowice, Bielsko-Biała, Gliwice, Częstochowa i Dąbrowa Górnicza – to miasta, do których w woj. śląskim trafiło najwięcej euro wsparcia z funduszy UE z zamykanego już powoli budżetu na lata 2007-2013.

Tylko te pięć miast „zgarnęło" aż 13,4 mld zł, bo inwestycje o takiej wartości zostały tam zrealizowane. W naszej analizie braliśmy pod uwagę dane Ministerstwa Rozwoju na temat projektów, które zostały przypisane do konkretnych gmin i miast.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego