Katowice, Bielsko-Biała, Gliwice, Częstochowa i Dąbrowa Górnicza – to miasta, do których w woj. śląskim trafiło najwięcej euro wsparcia z funduszy UE z zamykanego już powoli budżetu na lata 2007-2013.
Tylko te pięć miast „zgarnęło" aż 13,4 mld zł, bo inwestycje o takiej wartości zostały tam zrealizowane. W naszej analizie braliśmy pod uwagę dane Ministerstwa Rozwoju na temat projektów, które zostały przypisane do konkretnych gmin i miast.
Wiele z inwestycji w tych miastach jest znana w całym kraju i pozytywnie wpływa na wizerunek całego Śląska. Świetnym przykładem jest kompleksowa rewitalizacja poprzemysłowych terenów w Katowicach, gdzie powstała nowa dzielnica Strefa Kultury. – Katowice, serce 2-milionowej aglomeracji, stolica województwa śląskiego, kojarzone kiedyś jedynie z przemysłem ciężkim i familokami, są dziś miastem prawdziwie europejskim, w którym nowoczesność nawiązuje do tradycji – podkreśla Małgorzata Domagalska, zastępca naczelnika wydziału funduszy europejskich w katowickim magistracie.
Samorząd w perspektywie 2007 – 2013 zrealizował 56 projektów współfinansowanych z funduszy strukturalnych, dotyczących zarówno infrastruktury, jak i tzw. projektów miękkich, związanych z kapitałem ludzkim. – Katowice z sukcesem wykorzystały minioną perspektywę – uważa Domagalska.
Z kolei miasto Bielsko-Biała zasłynęło z jednego z największych projektów realizowanych przez prywatną firmę – Fiat Powertrain Technologies. W swojej fabryce Fiat uruchomił nową linię produkcyjną silników benzynowych TwinAir 0.9 SGE, dzięki której zatrudnienie w zakładzie zwiększyło się o ok. 500 osób. Cała inwestycja kosztowała aż 1,1 mld zł, i przyczyniła się do wzrostu innowacyjności naszego przemysłu motoryzacyjnego.