Rolą miasta jest prowadzenie mądrej polityki mieszkaniowej i zaspokajanie potrzeb rodzin, żyjących na terenie Szczecina.
Władze miasta mają narzędzia, dzięki którym mogą kształtować wygląd miasta, zacząwszy od miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, a na uchwale krajobrazowej skończywszy.
Zawsze też szczególnie cenne rejony miasta można chronić, wpisując je jako układ urbanistyczny do rejestru zabytków. Wówczas uniknie się niebezpieczeństwa, że deweloper nie wpisze się swoją inwestycją w otoczenie. Konserwator zabytków będzie bowiem nad tym czuwał, by tak się nie stało. Choć to dla dewelopera będzie dodatkowe utrudnienie, to na dłuższą metę będzie mu to się opłacało. Blok powstanie bowiem w atrakcyjnej okolicy. Lepiej się więc sprzeda.
Można zrozumieć, że miejscowych planów wciąż w niektórych miastach jest, jak na lekarstwo. Plany kosztują. Nie chodzi przecież tylko o ich uchwalenia, ale przede wszystkim realizację. Trzeba wybudować drogi, pomyśleć o komunikacji miejskiej, zadbać o przedszkola, szkoły i wypłacić odszkodowania tym, których nieruchomości na skutek jego uchwalenia straciły na wartości.
Dlatego nadal często buduje się na warunki zabudowy, bo tak łatwiej nie tylko deweloperowi, ale i miastu. Osiedla powstają w polu. Minęły już czasy, kiedy kupowało się dziurę w ziemi. Osoby, które kupują mieszkania na tego typu osiedlach widzą, że będą mieszkać w zbożu.