Z roku na rok podlaskie wypada w statystykach coraz lepiej. W sektorze przedsiębiorstw daje się zauważyć wzrost sprzedaży, zatrudnienia i wynagrodzeń. Zdaniem ekspertów region na czele z Białymstokiem ma szansę na dalszą poprawę. - Dysponuje dużą podażą pracowników, a poziom płac jest relatywnie niski. Atutem są też dobrze zarządzane finanse miasta i sprawne instytucje – ocenia firma doradcza PwC. Natomiast region wypada kiepsko pod względem infrastruktury, liczby absolwentów kierunków technicznych i nauk ścisłych oraz dostępności nowoczesnych powierzchni biurowych. .
Wciąż jeszcze wysokie jest bezrobocie – według danych GUS w czerwcu 2016 r. w Polsce wynosiło ono 8,8 proc., natomiast w województwie podlaskim – 10,8 proc., ale i tu widać pozytywne zmiany – rok wcześniej wynosiło ono 11,9 proc. Dobrym znakiem jest wzrost liczby firm – w czerwcu 2016 r. w rejestrze Regon było zarejestrowanych 99554 podmiotów, rok wcześniej było ich o blisko 500 mniej. Wart podkreślenia jest fakt, że nie wynika to z restrukturyzacji zatrudnienia, skutkującej często rejestracją jednoosobowych działalności gospodarczych. W regionie przybyło bowiem zarówno spółek prawa handlowego – jest ich już 6771, o ponad 550 więcej niż rok wcześniej, oraz firm z kapitałem zagranicznym (862, wzrost o 71). Oznacza to, że część przedsiębiorstw – rozwijając się – zdobyła partnerów biznesowych lub też zmieniła formę prawną. To dobry znak dla podlaskiej gospodarki.
Siła dotacji
Motorem napędowym dla rozwoju Podlasia w kolejnych latach powinny być dotacje z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, których wartość jest niebagatelna. Największe fundusze, bo aż 1 mld zł, przeznaczono właśnie na podniesienie konkurencyjności podlaskiej gospodarki. To więcej niż w minionych latach (w 2007-2013 było to 664 mln zł).
- Wspierana będzie działalność badawczo-rozwojowa, współpraca między biznesem i uczelniami oraz tworzenie terenów inwestycyjnych. Dużą pomoc kierujemy zwłaszcza do małych i średnich przedsiębiorstw - informuje Urszula Arter, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Część konkursów już trwa, a kilka zostanie ogłoszonych do końca roku.
Firmy mogą liczyć na wsparcie inwestycyjne w kilku obszarach. Słowo klucz w dzisiejszym biznesie to innowacyjność. To właśnie dlatego aż 50 mln euro będzie przeznaczone na dofinansowanie projektów badawczych, opracowanie nowych produktów i wyposażenie laboratoriów. Natomiast na rozwój usług i technologii informacyjno-komunikacyjnych przewidziano pożyczki, których łączna kwota wynosi ponad 95 mln euro.