28 sierpnia minie siedemdziesiąt lat od śmierci Danuty Siedzikówny, sanitariuszki czwartego szwadronu odtworzonej na Białostocczyźnie 5. Wileńskiej Brygady AK. Dlatego rok 2016 ustanowiono w Białymstoku rokiem „Inki". Urodziła się niedaleko stąd – w Guszczewinie.– Władze miasta i radni wspólnie uznali, że warto odbudowywać pamięć o tej postaci, wymazywaną wcześniej przez władze komunistyczne. To ważne, bo Białystok ma problem z pamięcią o swojej przeszłości, także dlatego, że po drugiej wojnie trafiło tu dużo ludności napływowej – mówi „Rz" wiceprezydent Rafał Rudnicki.
28 sierpnia Muzeum Wojska w Białymstoku otworzy wystawę „Zachowaliśmy się jak trzeba. 5. i 6. Brygada Wileńska AK na Podlasiu 1944-1952". Na ekspozycję złoży się piętnaście plansz ze zdjęciami, tekstami i dokumentami. Zostaną na nich przedstawione sylwetki bohaterów piątej i szóstej brygady, ze szczególnym uwzględnieniem Danuty Siedzikówny. Materiały pochodzą ze zbiorów IPN i Archiwum Państwowego. – Jest wśród nich potwierdzenie wykonania wyroku na „Ince" i lista medykamentów, które miała zdobyć podczas ostatniej misji. Od rodziny dostaliśmy zdjęcia – wymienia Natalia Filinowicz z Muzeum Wojska, dodając, że żyje jeszcze kilkoro żołnierzy z wileńskich brygad AK. Być może uda się ich zaprosić na uroczystości.
Przy okazji otwarcia wystawy obędzie się prezentacja komiksu o „Ince", stworzonego przez Daniela Bauma (rysunki) i Paulinę Królikowską (scenariusz).– Został wydrukowany w tysiącu egzemplarzy, które będą rozprowadzane bezpłatnie, wśród gości wystawy, w konkursach, trafią także do bibliotek – informuje Robert Sadowski, dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku.
Tego samego dnia na Rynku Kościuszki zaplanowano koncert poświęcony pamięci „Inki". Gwiazdą będzie De Press – polsko-norweska grupa założona w roku 1980 przez Andrzeja Dziubka oraz Jorna Kristensena i Ole Snortheima. Zespół łączy punk rocka z tradycyjną muzyką spod Tatr.
Pamięć o bohaterskiej sanitariuszce pozostanie w Białymstoku na dłużej – 27 lipca prezydent miasta Tadeusz Truskolaski ogłosił konkurs rzeźbiarski na opracowanie koncepcji projektowej pomnika upamiętniającego Danutę Siedzikównę. Idea budowy monumentu była jednym ze zwycięskich projektów białostockiego Budżetu Obywatelskiego 2016. W głosowaniu mieszkańców pomysł otrzymał 3370 głosów. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać do 31 sierpnia w Departamencie Urbanistyki Urzędu Miasta.