Największy halowy festiwal bluesa

Festiwal organizowany już 36 raz przez Ireneusza Dudka na długo przed rozpoczęciem otrzymał wspaniałą rekomendację. Oto na liście zwycięzców corocznego plebiscytu krytyków i czytelników cenionego na całym świecie magazynu „Living Blues" znalazły się gwiazdy Rawy Blues w Katowicach.

Publikacja: 13.09.2016 23:00

Keb’Mo’ będzie największą zagraniczną gwiazdą tegoroczej Rawy Blues.

Keb’Mo’ będzie największą zagraniczną gwiazdą tegoroczej Rawy Blues.

Foto: materiały prasowe

Od korzeni do filharmonii

Shemekia Copeland została "bluesową artystką roku" i zdobyła też nagrodę za "najlepszy bluesowy album roku" - „Outskirts Of Love". Z kolei Toronzo Cannon i Bruce Iglauer, założyciel wytwórni Alligator Records, są laureatami nagrody w kategorii "producent roku" za album "The Chicago Way". Keb'Mo' został "bluesowym artystą roku". Nagrody Living Blues Awards rozdano po raz 23.

- I tym razem postawiłem na różnorodność - powiedział Ireneusz Dudek, pomysłodawca i dyrektor katowickiego festiwalu. - Chcę pokazać jak najszerszą paletę bluesa, poczynając od tradycyjnego chicagowskiego, a kończąc na symfonicznych brzmienia. Szerszą reprezentację niż na poprzednich edycjach festiwalu będą mieli polscy wykonawcy. Mam też przyjemność zapowiedzieć absolutną nowość: warsztaty gitarowe poprowadzi wielki Albert Lee.

To będzie druga już edycja Rawy Blues, która wykorzystuje pełen potencjał Katowic, promujących się jako Miasto Muzyki. Dlatego festiwal zagości w nowoczesnej sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Pierwszego dnia imprezy, w piątek 30 września wystąpią tam mistrz akustycznego bluesa Corey Harris oraz Keb' Mo', bezsprzecznie jeden z najsłynniejszych współczesnych bluesmanów, który po raz pierwszy w swoim życiu zaprezentuje swoje kompozycje w symfonicznych aranżacjach, przygotowanych specjalnie na Rawę Blues. Katowice, od wielu już dekad polska stolica bluesa - będzie miała więc swój wkład w rozwój gatunku na świecie. Gitarzyście towarzyszyć będzie Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego.

Corey Harris to gitarzysta i wokalista, który od lat łączy tradycyjnego akustycznego bluesa z delty Missisipi z afrykańskimi brzmieniami. Aby pogłębić swoją wiedzę na ten temat przez rok mieszkał w Kamerunie. Harris od początku sięgał do korzeni i rozwijał talent grając u boku takich największych mistrzów jak B.B. King, Taj Mahal i Buddy Guy. Wystąpił w filmie „Feel Like Going Home" w reżyserii Martina Scorsese, a w 1997 roku otrzymał prestiżową nagrodę Blues Music Award za „Najlepszy Album Akustyczny Roku".

Harris jest również laureatem nagrody przyznawanej przez Bractwo MacArthura osobom, które wykazują się kreatywnością w karierze i nie odcinają kuponów od przeszłości. Wyróżnieniu towarzyszył grant w wysokości ponad 600 tysięcy dolarów. Biorąc pod uwagę, że gwiazdy bluesa wciąż najwięcej zarabiają na festiwalach i koncertach w Europie, bo ojczyzna nie jest dla nich szczególnie łaskawa to kwota gigantyczna. O artystycznej kreatywności gitarzysty fani bluesa będę mieli okazję przekonać się w doskonałych warunkach sali koncertowej NOSPR.

Ale największą gwiazdą wieczoru będzie oczywiście Keb' Mo'. Wszystko zaczęło się od spotkania z Ireneuszem Dudkiem, podczas którego amerykański bluesman wspomniał, że zna bardzo dobrze twórczość Polaka, a przed laty miał przyjemność widzieć występ Dudka z Symphonic Blues w Niemczech. „Chciałbym kiedyś uczestniczyć w takim przedsięwzięciu" - powiedział amerykański muzyk. I dzięki katowickiemu festiwalowi jego marzenie zostanie nareszcie spełnione.

Biorąc pod uwagę dorobek Keb' Mo', trzeba przyznać, że każdy chciałby spełniać marzenia mistrza. Jest przecież trzykrotnym laureatem nagrody Grammy. Pierwszą zdobył w 1996 roku za płytę „Just Like You", kolejna przyszła bardzo szybko bo w 1998 roku za album „Slow Down". Na kolejną czekał do 2004 roku, kiedy wyróżniono go za album „Keep It Simple". Trzy nominacje zostały zamienione w statuetki, ale miał też przecież pięć innych, które też ważą w biografii każdego amerykańskiego artysty.

Poza tym zdobył też tytuł "Bluesowego gitarzysty roku" (2002) i "Bluesowego artysty roku" (2008). Nagrody nie są zresztą kwestią dawnej przeszłości w poprzednim roku doszła kolejna: Blues Music Award za najnowszą studyjną płytę „BLUESAmericana". Keb'Mo" jest doceniany także przez artystów z innych branży, dlatego Martin Scorsese zaprosił go do udziału w prestiżowej serii dokumentalnej „The Blues". Zaś w 2015 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama gościł go na specjalnym koncercie „A Celebration of American Creativity" w Białym Domu.

15 kwietnia ukazał się najnowszy, podwójny koncertowy album „The Hot Pink Blues Album", na którym znalazły się nagrania z tournée promującego studyjną płytę „BLUESAmericana".

Katowickie słodycze

W sobotę 1 października blues w katowickiej hali Spodek będzie brzmiał już od godziny 11.00 rano. Wtedy zacznie działać Mała Scena, zaś koncerty zagranicznych i polskich gwiazd na Dużej Scenie rozpoczną się o godzinie 15.00. Zagrają wybitny brytyjski gitarzysta, wirtuoz stylu fingerpickin' Albert Lee, Shemekia Copeland, JJ Grey & Mofro oraz Toronzo Cannon. Gościem specjalnym festiwalu będzie prezydent słynnej bluesowej wytwórni Alligator Records, która w tym roku obchodzi 45 lecie działalności.

- Rawa Blues zdobyła sobie światową renomę jako największy halowy festiwal bluesowy na świecie - powiedział Bruce Iglauer. Dla mnie niesamowite jest to, że taki festiwal został stworzony, gdy Polska była jeszcze częścią bloku państw komunistycznych. Kiedy otworzyła się na świat - możliwość nadania imprezie międzynarodowego charakteru i zaproszenia artystów pokazały jeszcze większy potencjał organizatorów. Rawa Blues wykorzystała swoją szansę od pierwszej edycji i czyni to nadal.

Katowice cenią sobie komplementy płynące z zagranicy, ale mają też swoją muzyczną dumę i bluesowy język wypracowany lata temu. Dlatego w finale 36 edycji festiwalu odbędzie się koncert grupy Dżem. Zespół powróci na Rawę Blues po ponad dwóch dekadach przerwy. Ostatni raz wystąpił w 1993 roku jeszcze z Ryszardem Riedle. Nie zabraknie też tradycyjnego już występu Irka Dudka. W tym roku zaprezentuje się pod szyldem Shakin' Dudi, ale w odświeżonej bluesowo-jazzowej formule.

Tymczasem Shemekia Copeland z coraz większym impetem przebija się do światowej czołówki bluesa. Już trzykrotnie była nominowana do nagrody Grammy, w tym również za najnowszą płytę „Outskirts of Love". To jedna z najbardziej utalentowanych wokalistek bluesowych młodego pokolenia. Debiutowała jako osiemnastolatka i wtedy właśnie płyta „Turn The Heat Up" uruchomiła zgodnie z tytułem niezwykle gorące przyjęcie nie tylko fanów bluesa, ale i jego gwiazd.

Zaowocowało to zaproszeniem do wspólnych występów u boku Erica Claptona, Carlosa Santany, Micka Jaggera, Keitha Richardsa i B.B. Kinga. Nic dziwnego, że od czasu występu na bluesowym festiwalu w Chicago w 2011 roku zaczęto o niej mówić per „nowa królowa bluesa". Na potwierdzenie tych komplementów wokalistka ma osiem nagród Blues Music Awards oraz tytuł „Bluesowej Artystki Roku" przyznany przez ceniony magazyn „Living Blues".

Przyjaciel największych

Alberta Lee nie trzeba nikomu przedstawiać. Przez pięć lat współpracował z Erikiem Claptonem. Brzmienie jego telecastera słychać na płytach „Just One Night", „Another Ticket", „Money and Cigarettes". Nagrywał i koncertował z formacją Billa Wymana, Jonem Lordem i Emmylou Harris. Bo doskonale czuje się zarówno w bluesie, jak i country, czy klasycznym rock and rollu. Jego najnowsza płyta „Highwayman" przynosi kompozycje z najważniejszych etapów kariery, ale zaaranżowane na nowo. Muzyk poprowadzi też na katowickim festiwalu warsztaty dla gitarzystów.

Warto też obejrzeć show Toronzo Cannona. Przygodę z muzyką zaczął późno, bo pierwszą gitarę kupił dopiero w wieku 22 lat. Najpierw podpatrywał na estradzie jak grają inni, jednak w 2001 roku stanął na czele zespołu The Cannonball Express. Pierwszą płytę musiał sfinansować sam, ale to wystarczyło by znaleźni się chętni na finansowanie kolejnych. Rok temu był jedną z głównych gwiazd Chicago Blues Festival. Zagrał wtedy dla kilkudziesięciu tysięcy fanów. W Katowicach nie powinien czuć tremy.

Bilety na 36 Rawa Blues Festival dostępne są w ogólnopolskiej sieci Ticketpro.

Od korzeni do filharmonii

Shemekia Copeland została "bluesową artystką roku" i zdobyła też nagrodę za "najlepszy bluesowy album roku" - „Outskirts Of Love". Z kolei Toronzo Cannon i Bruce Iglauer, założyciel wytwórni Alligator Records, są laureatami nagrody w kategorii "producent roku" za album "The Chicago Way". Keb'Mo' został "bluesowym artystą roku". Nagrody Living Blues Awards rozdano po raz 23.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy