W Elblągu mieszkania zarządzanie przez TBS powstaną w d. budynku Zespołu Szkół Turystyczno-Hotelarskich, nieużywanym od trzech lat. – Radni zgodzili się przekazać aportem na rzecz ETBS część obiektu. Powstanie w nim 41 mieszkań o pow. 31–114 mkw. Dwa lokale będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych – mówi Joanna Urbaniak, rzeczniczka prezydenta Elbląga.

Trwają prace adaptacyjne. M.in. pomieszczenia zostaną przebudowane na lokale mieszkalne, powstaną piwnice czy klatki schodowe, wymienione zostaną okna, drzwi, zamontowane będą windy. Prace pochłoną ok. 2,3 mln zł, a mają się zakończyć do końca lutego. – Powstałe mieszkania będą lokalami wynajmowanymi na zasadach ETBS – tłumaczy Urbaniak. Dodaje, że zainteresowani będą partycypować w kosztach realizacji lokali w wysokości 15 proc. ich wartości.

O mieszkania mogą starać się osoby, które nie mają tytułu własności innego lokalu mieszkalnego i mają stały dochód. Nabór wniosków Elbląskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

Zasób mieszkań komunalnych zwiększy się też w Olsztynie. – Miasto kupiło od Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego dawny akademik. Powstanie tam 28 lokali – informuje Patryk Pulikowski z Biura Komunikacji i Dialogu Obywatelskiego olsztyńskiego ratusza.

W Olsztynie na lokal komunalny czeka 47 rodzin zakwalifikowanych przez Społeczną Komisję do Spraw Mieszkań Komunalnych. —