Przedsiębiorstwa i samorządy z Lubelszczyzny korzystają z funduszy unijnych przyznawanych w ramach programów regionalnych oraz Polska Wschodnia

Lubelskie jak i pozostałe województwa korzysta z unijnej pomocy strukturalnej. I to podwójnie, bo przecież płyną tam zarówno pieniądze z programu regionalnego, jak z programu makroregionalnego, którym w okresie 2007-2013 był „Rozwój Polski Wschodniej", a teraz jest „Polska Wschodnia".

Publikacja: 15.09.2016 23:00

Można nawet mówić o pomocy potrójnej, bo przecież trafia tam też cześć pieniędzy z programów krajowych, choć już w dużo mniejszym stopniu.

Czy efekty wykorzystania unijnych euro są zadowalające? Można o tym dyskutować, bo jak zawsze ważny jest punkt odniesienia. Na pewno zmiany widać dosłownie wszędzie (w województwie nie ma ani jednej gminy, która nie mogłaby pochwalić się realizacją choćby jednej inwestycji dotowanej z puli na lata 2007-2013). Byłem w Lublinie zarówno w tym, jak i w ubiegłym roku. W stolicy regionu zmiany widać gołym okiem, ale to metropolia, która zwykle korzysta najwięcej. Poza nią najbardziej skorzystało kilka innych powiatów, w tym, a jakże, otaczający ją powiat lubelski. Wsparcie nie rozłożyło się więc idealnie równomiernie. Jest to jednak niemożliwe, choć na pewno warto dążyć do tego, aby efekty pomocy dość płasko rozkładały się na całej mapie regionu.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl!

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego