Łącznie, podczas tegorocznej rekrutacji Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie przygotował 7152 miejsca na studiach stacjonarnych. Największym zainteresowaniem, pod względem liczby rejestracji, cieszyły się: prawo, finanse i rachunkowość, psychologia, bezpieczeństwo wewnętrzne, informatyka, anglistyka, ekonomia i logistyka. - Pod względem liczby osób przypadających na jedno miejsce w czołówce były m.in.: psychologia, jazz i muzyka estradowa, bezpieczeństwo narodowe, finanse i rachunkowość – wylicza Aneta Adamska, rzeczniczka UMCS.
Uczelnia uruchomiła w tym roku trzy nowe kierunki: analitykę gospodarczą, a także logistykę oraz międzyobszarowe studia I stopnia: społeczeństwo informacyjne, prowadzone wspólnie przez Wydział Politologii i Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki.
Do połowy września na UMCS były miejsca na kilkudziesięciu kierunkach studiów, m.in. stosunkach międzynarodowych, czy turystyce historycznej. Do 20 września trwa nabór na kierunki studiów stacjonarnych I stopnia na Wydziale Zamiejscowym UMCS w Puławach (m.in. administracja publiczna, fizjoterapia, czy public relations i doradztwo medialne). - Jak co roku, duży ruch w systemie elektronicznej rejestracji kandydatów odnotujemy we wrześniu, po ogłoszeniu wyników poprawkowej matury – dodaje Adamska.
Podczas rekrutacji na Katolicki Uniwersytet Lubelski największą popularnością cieszyły się, podobnie jak w latach poprzednich: prawo, psychologia, filologia angielska, bezpieczeństwo narodowe, administracja, informatyka.
Na wszystkich kierunkach, gdzie zgłosiła się niewystarczająca liczba kandydatów oraz na tych, gdzie uczelnia postanowiła utworzyć dodatkowe grupy, trwa dodatkowa rekrutacja. Dodatkowy nabór na studia odbywa się w trybie wolnym (kandydaci, którzy spełniają kryteria i dostarczą wymagane dokumenty, przyjmowani są wg kolejności zgłoszeń). Najwięcej wolnych miejsc na studiach I stopnia jest na matematyce, socjologii i pracy socjalnej.