Premiery „Cyganerii" i „Zemsty nietoperza" oraz koncert muzyki z „Czasu honoru" to nowości repertuaru Opery Podlaskiej

Premiery „Cyganerii" i „Zemsty nietoperza", koncert muzyki z „Czasu honoru" w nowym sezonie Opery Podlaskiej.

Aktualizacja: 20.09.2016 11:31 Publikacja: 19.09.2016 22:00

– Sezon symfoniczny 2016/17 rozpoczęliśmy VI Ogólnopolskim Konkursem Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego, unikalnym wydarzeniem muzycznym w skali kraju – powiedział Damian Tanajewski, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej.

– Dotychczasowi laureaci uznawani są w świecie kultury za wybitne osobowości artystyczne. Krzysztof Urbański, Michał Nesterowicz, Tomasz Tokarczyk, Tomasz Chmiel oraz Jan Miłosz Zarzycki dyrygują dziś w najsłynniejszych salach koncertowych świata.

Konkurs odbył się w dniach 3 - 8 września, a na laureatów VI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku, oprócz nagród pieniężnych, czeka udział w Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach w listopadzie 2017 roku. Uczestnicy konkursu oceniani byli przez jury składające się z polskich dyrygentów pod przewodnictwem prof. Mirosława Jacka Błaszczyka, dyrektora Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego. Wraz z nim w jury zasiedli profesor Tomasz Bugaj, Kierownik Katedry Dyrygentury Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, prof. Rafał Jacek Delekta, prorektor ds. badań naukowych i współpracy międzynarodowej Akademii Muzycznej w Krakowie, prof. Marek Pijarowski, kierownik Katedry Dyrygentury Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego, prof. Ryszard Zimak, rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina i Paweł Kotla, pierwszy dyrygent i kierownik artystyczny Opery i Filharmonii Podlaskiej. Laureatem I nagrody został Maciej Koczur (15 tys. zł), II nagrody Dawid Runtz (1 tys. zł), zaś trzeciej Mateusz Czech (5 tys. zł). I wyróżnienie ex-aequo otrzymali Rafał Kłoczko i Wojciech Plawner, zaś III – Marta Gardolińska.

Doktor Żywago

– W połowie września na scenę przy Odeskiej 1 powróci „Czarodziejski flet", jedna z najpopularniejszych i najbardziej tajemniczych oper Wolfganga Amadeusza Mozarta - mówi Damian Tanajewski, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej.

– To uniwersalna, przemawiająca językiem baśni opowieść o walce dobra i zła. Zapraszamy na przedstawienia zarówno dorosłych, jak i młodzież, której dedykujemy spektakle szkolne. Mile widziane są całe rodziny, którym z myślą o niecierpliwych najmłodszych proponujemy spektakle familijne, czyli skróconą do półtorej godziny wersję opery. Gramy ją od 16 września do 16 października. W partiach solowych występują: Iwona Sobotka, Maria Rozynek-Banaszak, Robert Gierlach, Remigiusz Łukomski, Aleksander Kunach.

Od 21 października do 6 listopada zaplanowano osiem przedstawień „Carmen" Georges'a Bizeta z dwiema solistkami: Agnieszką Rehlis i, po raz pierwszy, Iryną Żytyńską.

– A od października zapraszamy na nowy sezon transmisji przedstawień nowojorskiej Metropolitan Opera, największej i najsłynniejszej sceny operowej świata – mówi Damian Tanajewski – W Operze i Filharmonii Podlaskiej będzie to drugi sezon transmisji. Warto wspomnieć, że jesteśmy pierwszym w Polsce teatrem operowym, który zdecydował się na te transmisje i jedynym na Podlasiu. Nasze doświadczenie z ubiegłego sezonu pokazuje, że okazały się one artystycznym i frekwencyjnym sukcesem.

Jeszcze w październiku 2016 roku ruszą castingi do musicalu „Doktor Żywago" Lucy Simona, którego premierę zaplanowano na 15 września 2017 roku.

– Kiedy składałem naszym melomanom życzenia noworoczne na rok 2016 obiecywałem, że będzie to czas spełniania marzeń – mówi dyrektor Opery Podlaskiej. – Spełnieniem jednego z nich będzie niezwykły koncert „Czas honoru" z muzyką Bartosza Chajdeckiego, która – na równi z losami polskich bohaterów czasów II wojny światowej – przyciągnęła przed ekrany tysięcy widzów. W 2015 roku Warszawiacy usłyszeli piosenki z „Czasu honoru" podczas koncertu z okazji 71. rocznicy wybuchu Powstania na Placu Krasińskich w Warszawie. W Białystoku 11 listopada wykona je nasza wspaniała Orkiestra Symfoniczna OiFP z towarzyszeniem Chóru OiFP.

Na premierę „Zemsty nietoperza" Johanna Straussa dyrektor Damian Tanajewski zaprasza 9 grudnia.

– Ta propozycja powinna wprawić naszych bywalców w szampański humor na czas karnawału – mówi szef Opery Podlaskiej. – Propozycja zapowiada się kusząco dzięki reżyserii Andrzeja Bubienia, kierownictwu muzycznemu Grzegorza Berniaka, choreografii Jarosława Stańka, świetnej obsadzie, w której usłyszymy m.in.: Rafała Bartmińskiego, Ewę Vesin, Katarzynę Trylnik, Ryszarda Dolińskiego i Andrzeja Beję-Zaborskiego. Widzowie zobaczą też imponujące rozwiązania multimedialne realizowane przy pełnym wykorzystaniu możliwości technicznych naszej sceny.

Galowy Sylwester

Z myślą o najmłodszych opera zaprasza na bajki „Adonis" i „Pinokio" oraz na grudniową odsłonę „Dziadka do orzechów".

– A przy okazji Sylwestra wrócimy w tym roku do tradycji stworzonej kiedyś przez filharmonię, a później kontynuowanej przez operę, czyli do Galowego Koncertu Sylwestrowego z udziałem wspaniałych gwiazd - mówi dyrektor Tanajewski. – Zaśpiewają m.in. Damiana Aleksandra, Edyta Krzemień i Marta Wiejak. Zaproszą słuchaczy do muzycznej podróż z operą, musicalem i piosenką przez Paryż, Rzym, Nowy Jork. Koncert będzie pełen niespodzianek. Dodam tylko, że obchody Jubileuszu 10-lecia Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej zakończy 13 stycznia 2017 roku koncert pod dyrekcją Violetty Bieleckiej, podczas którego usłyszymy m.in. „Mszę gospel". Roberta Raya.

W marcu zaplanowana została kolejna premiera – „Cyganeria" Giacoma Pucciniego.

– Sezon zaś żegnać będziemy ognistą „Carmen" oraz pierwszym Międzynarodowym Konkursem Organowym, który, mam nadzieję, wypromuje i muzykę organową i organy naszej opery, jedne z najwspanialszych w Polsce – komentuje dyrektor Tonajewski.

Opera Podlaska prowadzi też do repertuaru nowe cykle koncertowe.

– Zapraszamy przede wszystkim na „Koncerty Gościnne" – mówi Paweł Kotla, kierownik artystyczny i pierwszy dyrygent Opery i Filharmonii Podlaskiej. – Już 30 września przyjedzie do nas specjalnie z Krakowa na koncert „Symfonia na głosy" Chór Polskiego Radia, który zaprezentuje utwory symfoniczne w wersji na głosy wokalne. Zaprosimy też jedną z najlepszych w tej chwili orkiestr kameralnych w Polsce Elbląską Orkiestrę Kameralną, której towarzyszyć będzie zespół „Vołosi" z bardzo interesującym programem muzyki Europy Środkowej. Będziemy też gościć znakomitych dyrygentów i solistów – Nikoliza Rachveliego, dyrektora Narodowej Filharmonii Gruzji, Wołodymyra Sirenko, głównego dyrygenta Narodowej Orkiestry Symfonicznej Ukrainy oraz Paula Hoskinsa, dyrektora muzycznego Rambert Dance Company, najstarszego teatru tańca w Wielkiej Brytanii.

Opera zamierza też rozwinąć serię koncertów kameralnych w nowej formule. – Nazwaliśmy ją „Camerata+", a pomysł jest taki, by zespoły kameralne naszej orkiestry symfonicznej grały z najwybitniejszymi muzykami orkiestrowymi i solistami z całej Europy i świata – mówi Paweł Kotla. – Zaprosimy takie indywidualności, jak m.in. Paul Cortese, amerykański altowiolista mieszkający w tej chwili w Hiszpanii, który zagra z naszym smyczkowym Kwartetesmana. Z Trio Lontano wystąpi Paul Silverthorne, który przez dwadzieścia pięć lat był koncertmistrzem grupy altówek w London Symphony Orchestra, jednej z najlepszych orkiestr symfonicznych świata. Nawet przy kameralnym składzie muzyków, nasza publiczność będzie mogła usłyszeć wykonania na światowym poziomie.

Jubileusz Maksymiuka

Kontynuowany będzie również cykl „Mistrzowie Świata", którego pierwsza odsłona odbędzie się 4 listopada.

– Nasza orkiestra smyczkowa zagra z Tomaszem Tomaszewskim, koncertmistrzem Deutsche Oper Berlin – mówi Paweł Kotla. – Zaś 2 czerwca 2017 r. planujemy wizytę Sergieja Levitina koncertmistrza Opery Królewskiej w Londynie.

Sezon symfoniczny przy Operze Podlaskiej rozpocznie się już 23 września wykonaniem „III Koncertu fortepianowego" Sergiusza Rachmaninowa. Wystąpi światowej klasy pianistka Valentina Igoshina, uważana za jedną z najlepszych interpretatorek muzyki Rachmaninowa, laureatka wielu konkursów, w tym Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. S. Rachmaninowa w Moskwie. Podczas tego koncertu wykonana będzie również monumentalna „I Symfonia" Gustawa Mahlera.

- A w listopadzie w Operze Podlaskiej będziemy świętować jubileusz jednego z najważniejszych muzyków związanych z Białymstokiem, czyli 80. urodziny Jerzego Maksymiuka – zaprasza Paweł Kotla.

– Sezon symfoniczny 2016/17 rozpoczęliśmy VI Ogólnopolskim Konkursem Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego, unikalnym wydarzeniem muzycznym w skali kraju – powiedział Damian Tanajewski, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej.

– Dotychczasowi laureaci uznawani są w świecie kultury za wybitne osobowości artystyczne. Krzysztof Urbański, Michał Nesterowicz, Tomasz Tokarczyk, Tomasz Chmiel oraz Jan Miłosz Zarzycki dyrygują dziś w najsłynniejszych salach koncertowych świata.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Regiony
Dolny Śląsk zaprasza turystów. Szczególnie teraz
Materiał Promocyjny
BaseLinker uratuje e-sklep przed przestojem
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break