Aktualizacja: 21.09.2016 14:15 Publikacja: 21.09.2016 00:01
W muzeum można znaleźć m.in. opisy kryjówek, w których Polacy ukrywali Żydów podczas wojny
Foto: materiały prasowe
Kilka dni temu w Muzeum Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej imieniem Rodziny Ulmów w Markowej na południe od Łańcuta odbyła się uroczystość wręczenia pięciu medali „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari powiedziała, że sprawiedliwi to święci naszych czasów.
Przedstawiciele rodzin nagrodzonych odebrali medale, przyznane pośmiertnie im krewnym. Na uroczystość przyjechała też z Izraela Sara Sabina Fizik, która jako kilkuletnia dziewczynka była ukrywana przez rodzinę Gaców z Zarzecza. Sara miała 5 lat, kiedy Niemcy zastrzelili jej mamę i młodszego brata. Ocalała ona i ojciec, który starał się znaleźć jej schronienie. Ukrywała się u kilku polskich rodzin, trafiła też do domu Marianny i Jana Gaców w Zarzeczu koło Zamościa. Choć mieli oni trójkę dzieci, przyjęli ją i co podkreślała Sara, pokochali jak własną córkę. W imieniu nieżyjących już państwa Gaców medal Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata odebrał ich wnuk.
Rusza nowa akcja zachęcająca do wsparcia regionu dotkniętego powodzią. Tym razem samorząd województwa i regionalne atrakcje jednoczą siły w apelu: wspieraj Dolny Śląsk, by nie dotknęła go kolejna dramatyczna w skutkach fala odwołanych rezerwacji.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Finanse, zmiany demograficzne i ekologia – to największe wyzwania dla włodarzy miast w zaczynającej się kadencji. Nowo wybrani prezydenci i burmistrzowie przedstawiali swoje strategie na rozwój i zarządzanie miastami w trudnych czasach.
Kraków – stolica polskiej kultury, miasto pełne cennych zabytków i unikatowych zbiorów, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO, jest dziś ważną europejską metropolią, która nie tylko w twórczy sposób prezentuje swoje tysiącletnie dziedzictwo, ale potrafi je łączyć z duchem nowoczesności, otwartością na innowacje, troską o zrównoważony rozwój i dbałością o jakość życia mieszkańców.
Prawie 1000 żeglarzy i żeglarek weźmie udział w żeglarskim festiwalu Gdynia Sailing Days. Ta jedna z najważniejszych imprez regatowych w północnej Europie rozpocznie się w piątek 28 czerwca i potrwa do 21 lipca.
Krótki wypoczynek od codziennych obowiązków połączony ze sportem i zwiedzaniem to wyczekiwany przez wielu sposób na spędzenie wiosennych weekendów.
Ceniony portal podróżniczy Lonely Planet opublikował listę najważniejszych tegorocznych otwarć muzeów na całym świecie. Na szczycie zestawienia znalazło się jedno z polskich muzeów, wyprzedzając placówki z Londynu, Nowego Jorku czy Abu Zabi.
Ministra kultury Hanna Wróblewska powołała 28 stycznia dr hab. Agnieszkę Lajus na stanowisko dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie. Jej pięcioletnia kadencja rozpocznie się 1 lutego.
80 lat temu, 25 stycznia 1945 roku, z obozu koncentracyjnego Stutthof wyszły kolumny więźniów. Po drodze zmarło 17 tys. osób. To jedna z największych zbrodni popełnionych przez Niemców podczas II wojny światowej.
Pracownicy Muzeum Narodowego w Krakowie sformułowali liczne zarzuty przeciwko Andrzejowi Szczerskiemu. Obecnie pełni on obowiązki dyrektora muzeum - do czasu zakończenia konkursu, w którym bierze udział, ubiegając się o kolejną kadencję.
Prokuratura w Berlinie przekazała do Polski akta śledztwa w sprawie próby sprzedaży na aukcji w Grisebach akwareli Wassilego Kandinskiego, która została skradziona z Muzeum Narodowego.
Muzeum Nikoli Tesli, jednego z najważniejszych wynalazców przełomu XIX i XX wieku, wreszcie zyska właściwą oprawę. Słynna brytyjska pracownia architektoniczna założona przez zdobywczynię „architektonicznego Oscara”, przedstawiła projekt obiektu, który ma szanse stać się jedną z czołowych atrakcji turystycznych na Bałkanach.
Z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku nie zniknęły artefakty przybliżające postaci o. Maksymiliana Kolbego, rotmistrza Pileckiego oraz rodziny Ulmów. Zmieniło się jednak ich usytuowanie i towarzyszący im opis.
Muzeum Narodowe zyskało nowoczesny budynek przy ul. Puławskiej 436, który przeznaczy na magazyny studyjne zbiorów wzornictwa i mebli oraz przestrzeń wystawienniczą.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas