Aktualizacja: 21.09.2016 14:15 Publikacja: 21.09.2016 00:01
W muzeum można znaleźć m.in. opisy kryjówek, w których Polacy ukrywali Żydów podczas wojny
Foto: materiały prasowe
Kilka dni temu w Muzeum Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej imieniem Rodziny Ulmów w Markowej na południe od Łańcuta odbyła się uroczystość wręczenia pięciu medali „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari powiedziała, że sprawiedliwi to święci naszych czasów.
Przedstawiciele rodzin nagrodzonych odebrali medale, przyznane pośmiertnie im krewnym. Na uroczystość przyjechała też z Izraela Sara Sabina Fizik, która jako kilkuletnia dziewczynka była ukrywana przez rodzinę Gaców z Zarzecza. Sara miała 5 lat, kiedy Niemcy zastrzelili jej mamę i młodszego brata. Ocalała ona i ojciec, który starał się znaleźć jej schronienie. Ukrywała się u kilku polskich rodzin, trafiła też do domu Marianny i Jana Gaców w Zarzeczu koło Zamościa. Choć mieli oni trójkę dzieci, przyjęli ją i co podkreślała Sara, pokochali jak własną córkę. W imieniu nieżyjących już państwa Gaców medal Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata odebrał ich wnuk.
Rusza nowa akcja zachęcająca do wsparcia regionu dotkniętego powodzią. Tym razem samorząd województwa i regionalne atrakcje jednoczą siły w apelu: wspieraj Dolny Śląsk, by nie dotknęła go kolejna dramatyczna w skutkach fala odwołanych rezerwacji.
Finanse, zmiany demograficzne i ekologia – to największe wyzwania dla włodarzy miast w zaczynającej się kadencji. Nowo wybrani prezydenci i burmistrzowie przedstawiali swoje strategie na rozwój i zarządzanie miastami w trudnych czasach.
Kraków – stolica polskiej kultury, miasto pełne cennych zabytków i unikatowych zbiorów, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO, jest dziś ważną europejską metropolią, która nie tylko w twórczy sposób prezentuje swoje tysiącletnie dziedzictwo, ale potrafi je łączyć z duchem nowoczesności, otwartością na innowacje, troską o zrównoważony rozwój i dbałością o jakość życia mieszkańców.
Prawie 1000 żeglarzy i żeglarek weźmie udział w żeglarskim festiwalu Gdynia Sailing Days. Ta jedna z najważniejszych imprez regatowych w północnej Europie rozpocznie się w piątek 28 czerwca i potrwa do 21 lipca.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Krótki wypoczynek od codziennych obowiązków połączony ze sportem i zwiedzaniem to wyczekiwany przez wielu sposób na spędzenie wiosennych weekendów.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Pracownicy Muzeum Narodowego w Krakowie sformułowali liczne zarzuty przeciwko Andrzejowi Szczerskiemu. Obecnie pełni on obowiązki dyrektora muzeum - do czasu zakończenia konkursu, w którym bierze udział, ubiegając się o kolejną kadencję.
Prokuratura w Berlinie przekazała do Polski akta śledztwa w sprawie próby sprzedaży na aukcji w Grisebach akwareli Wassilego Kandinskiego, która została skradziona z Muzeum Narodowego.
Muzeum Nikoli Tesli, jednego z najważniejszych wynalazców przełomu XIX i XX wieku, wreszcie zyska właściwą oprawę. Słynna brytyjska pracownia architektoniczna założona przez zdobywczynię „architektonicznego Oscara”, przedstawiła projekt obiektu, który ma szanse stać się jedną z czołowych atrakcji turystycznych na Bałkanach.
Z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku nie zniknęły artefakty przybliżające postaci o. Maksymiliana Kolbego, rotmistrza Pileckiego oraz rodziny Ulmów. Zmieniło się jednak ich usytuowanie i towarzyszący im opis.
Muzeum Narodowe zyskało nowoczesny budynek przy ul. Puławskiej 436, który przeznaczy na magazyny studyjne zbiorów wzornictwa i mebli oraz przestrzeń wystawienniczą.
W planach jest posiedzenie Zgromadzenia Narodowego w Gnieźnie, a także organizacja XII Zjazdu Gnieźnieńskiego – w ten sposób będziemy wspominali tysiąclecie koronacji Bolesława Chrobrego oraz jego następcy Mieszka II.
Ministerstwo Kultury od początku tego roku współprowadzi Muzeum Powstania Warszawskiego. Deklaruje przekazanie pieniędzy na rozbudowę placówki.
Najnowsza wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie to projekt gigantyczny i odważny, bo porywa się na całościową ocenę współczesności po 1989 roku, choć to wciąż trwający proces.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas