Krajobrazy dobre na każdą pogodę

Kiedy męczy tłum na promenadzie i zakorkowane trasy to idealnym miejscem wypoczynku mogą się okazać „zielone plamy" na mapie Pomorza Zachodniego, czyli parki krajobrazowe.

Publikacja: 22.09.2016 22:00

Trasa Wrzosowisk Cedyńskich biegnie wśród wzgórz morenowych.

Trasa Wrzosowisk Cedyńskich biegnie wśród wzgórz morenowych.

Foto: 123 rf

Wystarczy otworzyć atlas drogowy lub włączyć nawigację w smartfonie, by znaleźć najbardziej zielone zakątki województwa. Co się kryje w tej zieleni? Urokliwe leśne dukty, wąwozy i wzgórza, polany, wrzosowiska, jeziora, rzeki, pomniki przyrody, zapomniane osady. I nieprzebrane bogactwo fauny i flory. Tysiące gatunków, które można podziwiać (nasłuchiwać, wypatrywać) o każdej porze roku, w pogodę i niepogodę. Parki Krajobrazowe czekają na piechurów, rowerzystów, kajakarzy. By odczuć niezwykłość przyrody np. Puszczy Bukowej czy Międzyodrza, wystarczy ruszyć kilka kilometrów za miasto. W godzinę, półtorej dojedziemy ze Szczecina do każdego z sześciu parków na Pomorzu Zachodnim. Parkowa turystyka to pomysł na jednodniową wycieczkę, weekend, ale też dłuższy urlop. A wszystkie atrakcje trudno zliczyć. W Cedyńskim PK można poczuć się jak pod słońcem Toskanii. Na stromych zboczach nad Odrą temperatura w lecie sięga nawet 70 st. C. Niezwykłą w tej części Europy śródziemnomorską i stepową roślinność chronią granice rezerwatu Bielinek. Morenowe pagórki, leśne ostępy, strumienie i oczka wodne tworzą idylliczny krajobraz. A wizyta w Dolinie Miłości (w pobliżu wsi Zatoń Dolna) nie pozwoli zapomnieć o tym miejscu.

Trzymając się rzeki i zielonego koloru na mapie, trafimy do PK Doliny Dolnej Odry, który najprzyjemniej poznawać z kajaka. Przepłynięcie Kanałem Kwiatowym to bilet wstępu do baśniowej krainy, w której żyje w sezonie lęgowym 250 gatunków ptaków (m.in. kormorany, czaple, bieliki).

Blisko odrzańskiego szlaku rozciąga się Szczeciński PK Puszcza Bukowa. Z ponad 1200 gatunkami roślin i fascynującymi śladami historii. Kiedy już uda wdrapać się na Bukowiec (147 m n.p.m.) i objechać puszczę rowerem, warto wybrać się np. do ogrodu dendrologicznego w Glinnej. Będąc na południu województwa warto spędzić, choć kilka godzin w PK Ujście Warty (jego większa część znajduje się w Lubuskiem), a we wschodniej części regionu turystyczno-przyrodniczą atrakcją jest Drawski PK. Kraina jezior (prawie 80), ciekawych szlaków (np. przez tzw. Szwajcarię Połczyńską) i kajakowych spływów. 20 km na południowy zachód zauroczy nas Pojezierze Ińskie. Jego najcenniejsza przyrodniczo i krajobrazowo część jest parkiem krajobrazowym. Rozkwita tam agroturystyka, a także różne formy rekreacji na wodzie i nad wodą. Są kempingi, pola namiotowe, wypożyczalnie łodzi i kajaków.

Z uroków parków krajobrazowych coraz łatwiej korzystać nie tylko dzięki aktywności lokalnych przedsiębiorców. W parkową infrastrukturę mocno zainwestował samorząd województwa, sięgając po unijną dotację. Za 4,2 mln zł wykonano (w 2015 i 2016 r.) aż 1200 obiektów, takich jak: wiaty, ławki, tablice informacyjne (w języku polskim, angielskim, niemieckim), tzw. witacze, drogowskazy. Zbudowano lub zmodernizowano również miejsca na ogniska, tarasy i wieże widokowe, oznakowania ścieżek edukacyjnych itd.

- Przykładem takiej ścieżki jest trasa ,Wrzosowiska Cedyńskie pozwalająca na zwiedzanie wyjątkowego rezerwatu-wzgórz morenowych porośniętych wrzosowiskiem-i dojście do punktu widokowego skąd można podziwiać malowniczą Dolinę Odry – opowiada Dorota Janicka, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego. - Inną znaczącą inwestycją była poprawa stanu ścieżek spacerowych w ogrodzie dendrologicznym w Glinnej, gdzie wykonano specjalny system drenażu.

ZPKWZ zachęcił do współpracy ponad 30 gmin oraz nadleśnictw.

Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę