Olsztyniacy wybrali swój budżet

Jezioro do liftingu, osiedlowe siłownie, nowe nawierzchnie ulic, boiska, ale też festiwal rapowy – to niektóre z projektów, które wybrali mieszkańcy Olsztyna do swojego budżetu.

Publikacja: 12.10.2016 23:00

Ostatniego dnia września olsztyniacy dowiedzieli się, które z 155 zgłoszonych projektów trafią do obywatelskiego budżetu i dostaną po 100 tys. zł (projekt osiedlowy) lub 300 tys. zł (zintergrowany). Do podziału jest 3,73 mln zł.

W poprzednich trzech edycjach dzięki inicjatywie mieszkańców zrealizowano ich pomysły warte blisko 13 mln zł.

Z edycji na edycję tworzenie budżetu obywatelskiego wyzwala coraz więcej inicjatyw lokalnych w mieszkańcach stolicy Warmii i Mazur. Ludzie nie tylko piszą projekty, które mają poprawić życie w ich dzielnicach, ale też poświęcają wiele godzin na przekonanie innych, że to właśnie ten pomysł jest najlepszy.

Tak było np. na osiedlu Podleśna, gdzie autorka pomysłu na osiedlową siłownię pod chmurką, starała się dotrzeć osobiście do jak największej liczby głosujących. I udało się. Podleśna – dzielnica zanurzona w Lesie Miejskim – będzie mieć siłownię plenerową. Zagłosowało na nią 634 mieszkańców.

W kilku dzielnicach powstaną boiska do siatkówki plażowej, badmintona, a nawet francuskiej gry boule. Mieszkańcy osiedla Kościuszki w centrum Olsztyna, dostaną ściankę wspinaczkową usytuowanej na zewnątrz budynku pływalni.

Na kilku osiedlowych uliczkach pojawią się porządne nawierzchnie, a chodniki się wyprostują i pozbędą dziur. Oświetlone zostaną ścieżki pieszo-rowerowe, przybędzie placów zabaw, na osiedlu Gutkowo (do niedawna była to cicha warmińska wieś podmiejska) przed miejscową szkołą stanie parking dla 150 rowerów.

Dzielnica Śródmieście – najbardziej dopieszczona przez władze prestiżowa część miasta – zgłosiła tylko jeden projekt: Galerii Starego Olsztyna i to on oczywiście został wybrany. Głosy na niego oddało... 76 mieszkańców Śródmieścia.

Jakie było rzeczywiste zainteresowanie głosowaniem na budżet? Choć to już IV edycja, to w głosowaniu (osobistym lub przez internet) wzięło udział jedynie ok. 10 proc. mieszkańców stolicy regionu (miasto liczy blisko 180 tys. ludzi). Oddali w sumie blisko 27 tys. głosów. Wciąż zbyt mało, by mówić o pełnym sukcesie budżetu obywatelskiego. Ale postęp jest, bo w trzech poprzednich edycjach głosów było łącznie 40 tys.

Największe poparcie wśród projektów osiedlowych zdobył pomysł z Zatorza – dzielnicy przez wiele lat zapomnianej i zaniedbywanej przez ratuszowe władze. Pomysł osiedlowego centrum sportowo-rekreacyjnego zdobył 1672 głosy, a w sumie na pięć zgłoszonych projektów zagłosowało 2500 zatorzan. Drugi w tej kategorii projekt – plac zabaw dla dzieci i siłownia plenerowa na osiedlu Mazurskim – zdobył 691 głosów. To pokazuje skalę zaangażowania ludzi z Zatorza.

Bezapelacyjnym zwycięzcą wrześniowego głosowania okazał się jeden z 30 projektów tzw. zintegrowanych, czyli przeznaczonych dla wszystkich olsztynian. Budowa plaży nad jeziorem Skanda i drogi dojazdowej zdobyła 2769 głosów.

Skanda to duże jezioro (55 ha) w południowych granicach miasta, położone w sosnowym lesie, z kilkoma dużymi łachami piasku przy brzegach, wysokimi brzegami, kilkoma półwyspami i wyspą. W pobliżu jest pętla autobusowa, łatwo więc tu dojechać.

Mimo tych walorów nie doczekało się dotąd wystarczającej uwagi władz i przez lata mieszkańcy nazywali je Skandal. Wokół wciąż jest brudno, a od rodzinnego wypoczynku skutecznie odstraszają menele i chuligani okupujący krzaki i pozostawiający po sobie sterty butelek i innych śmieci.

Po głosowaniu widać, że budżet obywatelski i jego 300 tys. zł na lifting Skandy olsztyniacy uznali za ostatnią szansę przywrócenia jeziora miastu.

Ostatniego dnia września olsztyniacy dowiedzieli się, które z 155 zgłoszonych projektów trafią do obywatelskiego budżetu i dostaną po 100 tys. zł (projekt osiedlowy) lub 300 tys. zł (zintergrowany). Do podziału jest 3,73 mln zł.

W poprzednich trzech edycjach dzięki inicjatywie mieszkańców zrealizowano ich pomysły warte blisko 13 mln zł.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży