Aktualizacja: 17.10.2016 11:19 Publikacja: 16.10.2016 21:00
4 zdjęcia
ZobaczW pałacu w Łańcucie odnowiono 84 pomieszczenia.
Foto: materiały prasowe
Pałac w Łańcucie odzyskuje dawny blask. Perła światowej klasy, dawna siedziba rodziny Potockich doczekała się w końcu największego po wojnie remontu. Było to możliwe dzięki ponad 13 mln zł dofinansowania z Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Funduszu Norweskiego. Cały remont kosztował prawie 19 milionów złotych.
– Otrzymane dotacje to była szansa na przeprowadzenie kompleksowego remontu dachu i II piętra zamku, nieremontowanych od kilkudziesięciu lat – opowiada architekt Bożena Knotz-Beda, manager projektu.
W tym roku przypada 80. rocznica rozpoczęcia odbudowy stolicy po wojnie. Do obchodów zainicjowanych przez miasto włączyły się muzea i instytucje kultury. Zaplanowano wiele wydarzeń, spotkań i wystaw.
Rusza nowa akcja zachęcająca do wsparcia regionu dotkniętego powodzią. Tym razem samorząd województwa i regionalne atrakcje jednoczą siły w apelu: wspieraj Dolny Śląsk, by nie dotknęła go kolejna dramatyczna w skutkach fala odwołanych rezerwacji.
Finanse, zmiany demograficzne i ekologia – to największe wyzwania dla włodarzy miast w zaczynającej się kadencji. Nowo wybrani prezydenci i burmistrzowie przedstawiali swoje strategie na rozwój i zarządzanie miastami w trudnych czasach.
Kraków – stolica polskiej kultury, miasto pełne cennych zabytków i unikatowych zbiorów, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO, jest dziś ważną europejską metropolią, która nie tylko w twórczy sposób prezentuje swoje tysiącletnie dziedzictwo, ale potrafi je łączyć z duchem nowoczesności, otwartością na innowacje, troską o zrównoważony rozwój i dbałością o jakość życia mieszkańców.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Prawie 1000 żeglarzy i żeglarek weźmie udział w żeglarskim festiwalu Gdynia Sailing Days. Ta jedna z najważniejszych imprez regatowych w północnej Europie rozpocznie się w piątek 28 czerwca i potrwa do 21 lipca.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Projekt autorstwa biura SAAN Architekci zdobył nagrodę w konkursie International Property Awards 2024. Wnętrza willi na Dolnym Śląsku to minimalizm i kojące kolory, a także otwarcie się na otaczającą dom przyrodę.
Neapolitańska dzielnica Scampia miała być tętniącym życiem, nowoczesnym i bezpiecznym osiedlem. Historia potoczyła się zupełnie inaczej. Obecnie trwa wyburzanie części blokowisk, które miały być symbolem nowoczesności Neapolu. Co powstanie na ich miejscu?
Modernistyczne koncepcje nowoczesnych osiedli powstawały jako realizacja wizji idealnych miejsc do życia. Rzeczywistość szybko jednak zweryfikowała te marzenia. „Osiedla idealne” szybko podupadały i zmieniały się w slumsy. W Neapolu trwa właśnie wyburzanie kompleksu mieszkalnego Vella Gialla – jednego z symboli XX-wiecznego włoskiego modernizmu, ale też – symbolu systemu, który stworzyła neapolitańska mafia, Camorra.
Katowicki Spodek przejdzie remont. Ze względu na zły stan techniczny schody i tarasy budynku zostaną zburzone i odbudowane. Plany przebudowy części kompleksu Spodka budzą emocje.
Amerykański magazyn „Time” przygotował coroczne zestawienie zatytułowane „World's Greatest Places” zbierające najciekawsze miejsca na świecie, które warto odwiedzić w 2025 roku. Wśród rekomendacji znalazła się Polska, a właściwie – polskie muzeum.
Polscy architekci projektują wille już nie tylko w Polsce. Wychodzą ze swoimi projektami także poza granice naszego kraju. Czasem są to kierunki bardzo zaskakujące, jak w przypadku Oasis Project, nowego projekt Marcina Tomaszewskiego prowadzącego pracownię Reform Architekt.
Ceniona duńska pracownia architektoniczna BIG przygotowała projekt lotniska, które ma powstać w Bhutanie. Koncepcja zakłada wykorzystanie dużej ilości drewna, a także sięgnięcie po tradycyjną lokalną ornamentykę.
Jako biuro zaczynaliśmy pracę od projektów w mojej ocenie najtrudniejszych, czyli przebudów dawnych PRL-owskich hoteli – wspomina Magdalena Federowicz-Boule, prezeska warszawskiego biura Tremend, które na koncie ma między innymi nagradzany dworzec w Lublinie. Obecnie przygotowujemy bardzo duże projekty, bo uczestniczymy w projekcie CPK, ale budujemy też dużo hoteli, od Albanii po Paryż – dodaje.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas