Aktualizacja: 25.10.2016 21:00 Publikacja: 25.10.2016 21:00
Warszawa jest w czołówce miast m.in. pod względem przyjazności dla biznesu oraz w ogólnej klasyfikacji najlepszych miast Wschodniej Europy.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz Marta Bogacz
Mazowsze osiągnęło najwyższy wzrost PKB na mieszkańca w latach 2008-2014, wyprzedzając 275 regionów na terenie Unii Europejskiej. – PKB per capita wzrosło w naszym regionie aż o 25,5 proc. – powiedział Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. Ponadto jak wynika z badań Eurostatu zaprezentowane w październiku w Brukseli, województwo mazowieckie jest najszybciej rozwijającym się regionem w Europie.
Eurostat badał regiony w oparciu o tzw. poziom NUTS 2. To ustanowiona przez Unię Europejską wspólna klasyfikacja jednostek terytorialnych do celów statystycznych. Ułatwia gromadzenie, opracowywanie i rozpowszechnianie regionalnych danych statystycznych w UE. Ten hierarchiczny system pozwala też na przeprowadzanie analiz społeczno-ekonomicznych regionów i planowanie interwencji w kontekście unijnej polityki spójności. Według najnowszych badań wszystkie polskie województwa rozwijały się szybciej niż średnia unijna. Aż siedem regionów zostało zakwalifikowanych do grona 28 najbardziej dynamicznych. Natomiast województwo mazowieckie już trzy lata temu jako jedyny region w Polsce przekroczyło próg 75 proc. średniej wartości PKB dla wszystkich krajów UE. Z kolei dynamika wzrostu PKB na mieszkańca Mazowsza sięgnęła w ostatnich pięciu latach 24 proc.
Rusza nowa akcja zachęcająca do wsparcia regionu dotkniętego powodzią. Tym razem samorząd województwa i regionalne atrakcje jednoczą siły w apelu: wspieraj Dolny Śląsk, by nie dotknęła go kolejna dramatyczna w skutkach fala odwołanych rezerwacji.
Finanse, zmiany demograficzne i ekologia – to największe wyzwania dla włodarzy miast w zaczynającej się kadencji. Nowo wybrani prezydenci i burmistrzowie przedstawiali swoje strategie na rozwój i zarządzanie miastami w trudnych czasach.
Kraków – stolica polskiej kultury, miasto pełne cennych zabytków i unikatowych zbiorów, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO, jest dziś ważną europejską metropolią, która nie tylko w twórczy sposób prezentuje swoje tysiącletnie dziedzictwo, ale potrafi je łączyć z duchem nowoczesności, otwartością na innowacje, troską o zrównoważony rozwój i dbałością o jakość życia mieszkańców.
Prawie 1000 żeglarzy i żeglarek weźmie udział w żeglarskim festiwalu Gdynia Sailing Days. Ta jedna z najważniejszych imprez regatowych w północnej Europie rozpocznie się w piątek 28 czerwca i potrwa do 21 lipca.
Krótki wypoczynek od codziennych obowiązków połączony ze sportem i zwiedzaniem to wyczekiwany przez wielu sposób na spędzenie wiosennych weekendów.
Transport intermodalny wspiera zrównoważony rozwój kraju. Łączy w sobie zalety różnych środków transportu, które przynoszą znaczące korzyści zarówno dla gospodarki, jak i środowiska naturalnego. Jak Fundusze Europejskie pomagają nam w niego inwestować?
Druga edycja Women’s Academy for Rural Innovation odbyła się na chorwackiej wsi w pobliżu Zagrzebia, gromadząc 20 utalentowanych, gotowych na wprowadzenie swoich społeczności w erę cyfrową, kobiet z obszarów wiejskich z całej Europy. Do programu realizowanego w ramach European Leadership Academy dołączyło ponad 50 światowej klasy ekspertów i ekspertek, aby podzielić się swoją wiedzą i podkreślić kluczową rolę kobiet w tworzeniu nowych możliwości dla wiejskich obszarów Europy.
Odnawialne źródła energii przyniosły dziesiątki tysięcy miejsc pracy, także w słabo rozwiniętych częściach Wielkiej Brytanii. To był potężny sygnał, że w transformacji energetycznej jest ogromna korzyść dla gospodarki i społeczeństwa - ocenia Sam Hall, szef brytyjskiego think tanku Conservative Environmental Network.
Zwiększenie udziału kobiet we władzach dużych spółek giełdowych to nie tylko kwestia wdrożenia unijnej dyrektywy, ale również rachunku ekonomicznego, który nie pozwala marnować potencjału wykształconych i ambitnych menedżerek.
Eksperci wskazują, że kończy się era głosu i jesteśmy w erze klikania i streamingu. To stawia także przed sektorem budowlanym wyzwania związane z potrzebą zapewnienia zasięgu mobilnego internetu w różnych obiektach.
Czy banki zaoferują klientom nowe produkty o bardziej długoterminowym charakterze? Wszystko na to wskazuje. Ale czy Polacy z nich skorzystają? Do tego potrzebna jest m.in. większa wiedza finansowa.
Rynek consumer finance w Polsce ma się dobrze, a co ważniejsze ma również potencjał do dalszego rozwoju – takie wnioski płyną z prezentacji dr. Mariusza Cholewy, prezesa Biura Informacji Kredytowej.
Kryptowaluty zyskują na popularności bo są proste, bardziej przystępne, z niższą barierą wejścia. Świadomy inwestor dywersyfikuje swoje inwestycje i źródła przychodów – mówi Przemysław Kral, prezes zondacrypto.
„Polska. Więcej niż myślisz.” Wybierz Polskę i poznaj bliżej miejsca, które poleca Hubert Hurkacz, najlepszy polski tenisista, ambasador Polski w ramach kampanii „Promocja Polski poprzez sport” i jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich sportowców na świecie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas