Zatrzęsienie galerii

Czy aglomeracja wrocławska jest gotowa na przyjęcie kolejnego handlowego giganta w przyszłym roku? Konkurencja będzie bardzo ostra, a stawki czynszowe będą spadać.

Publikacja: 27.10.2016 22:00

- Jeszcze tydzień temu aglomeracja wrocławska była najbardziej nasyconym rynkiem handlowym w kraju, zarówno pod względem całkowitej nowoczesnej powierzchni handlowej, jak i w formacie centrów handlowych - mówi Magdalena Sadal, starszy konsultant w dziale doradztwa i badań rynkowych firmy Cushman & Wakefield.

Ale - jak dodaje - otwarcie poznańskiej Posnanii kilka dni temu - zmieniło lidera tego rankingu i Wrocław - będący dotąd na pierwszym miejscu - został wyprzedzony przez Poznań.

Co już jest?

Dziś nasycenie nowoczesną powierzchnią handlową w aglomeracji wrocławskiej wynosi 971 mkw. powierzchni najmu na tysiąc mieszkańców i jest o 26 proc.wyższe niż średni wskaźnik dla ośmiu największych aglomeracji w kraju - podaje Cushman & Wakefiel. Natomiast wskaźnik nasycenia powierzchnią centrów handlowych przekracza średnią aglomeracyjną aż o 40 proc.

- Aktualny poziom tego wskaźnika to 764 mkw. na tysiąc mieszkańców, przy średniej dla ośmiu największych aglomeracji wynoszącej 546 mkw. Sytuacja zmieni się po przyszłorocznym otwarciu Wroclavii. Wtedy Wrocław powróci na pierwsze miejsce listy najbardziej nasyconych rynków kraju, ze wskaźnikami na poziomie 1052 mkw. na tysiąc mieszkańców dla całkowitej nowoczesnej powierzchni handlowej oraz 845 mkw. na tysiąc mieszkańców dla formatu centrów handlowych - wylicza Magdalena Sadal.

Obecnie we Wrocławiu działa 27 obiektów handlowych o powierzchni najmu co najmniej 5 tys. mkw. Wśród nich najwięcej jest tradycyjnych centrów.

- Warto zaznaczyć, że to w aglomeracji wrocławskiej znajduje się największy kompleks handlowy w Polsce - Aleja Bielany o powierzchni 140 tys. mkw. najmu. Po zeszłorocznej rozbudowie obiekt powiększono o 35 tys. mkw. - przypomina ekspertka C&W.

Poza centrami handlowymi w mieście działają: centrum wyprzedażowe, dwa parki handlowe i dziewięć wolno stojących magazynów handlowych (hipermarkety budowlane, magazyny meblowe, hurtownie cash&carry).

Według ostatniego pomiaru, wykonanego w czerwcu tego roku, stopa pustostanów handlowych we Wrocławiu wyniosła 3 proc.

- We wszystkich wrocławskich obiektach było ok. 20 tys. mkw. wolnej powierzchni handlowej, czyli znacznie mniej niż na Śląsku, w Poznaniu, Łodzi i w Warszawie - mówi Magdalena Sadal.

Co powstanie?

Jesienią przyszłego roku we Wrocławiu swoje podwoje otworzy Wroclavia. Jest to najnowsza inwestycja firmy Unibail - Rodamco, znanej w Polsce jako właściciel i zarządca między innymi warszawskich: Arkadii i Galerii Mokotów.

Po zakończeniu budowy obiekt ma oferować ponad 64 tys. mkw. powierzchni najmu, 7 tys. mkw. biur., a także 7 tys. mkw. dworca autobusowego, zintegrowanego z centrum handlowym. Szacowane koszty realizacji projektu sięgają 240 mln euro.

- Zakończyły się już prace konstrukcyjne. Obecnie montowana jest szklana elewacja. Do końca tego roku planowane jest uszczelnienie obiektu i rozpoczęcie prac wykończeniowych - mówi Weronika Wemberger, rzecznik prasowy Wroclavii.

Zapowiada, że centrum zaoferuje klientom między innymi takie usługi jak: możliwość zakupów ze stylistą, bezpłatny i nieograniczony dostęp do WIFI, aplikacje na telefon komórkowy, darmową przestrzeń do doładowań telefonów i komputerów, recepcję, program lojalnościowy, karty podarunkowe.

- Przygotowujemy też strefę Dining Plaza, która będzie miejscem, gdzie klienci posmakują dań kuchni z całego świata, serwowanych przez 20 najlepszych międzynarodowych i lokalnych restauracji - mówi rzeczniczka.

Atrakcją ma być także dwudziestosalowe kino Cinema City, z salami VIP oraz pierwszą we Wrocławiu salą z technologią IMAX

Budynek został zaprojektowany przez biuro architektoniczne IMB Asymetria z Krakowa. Za wystrój wnętrz odpowiada paryska pracownia Saguez & Partners.

Co będzie dalej?

We wrocławskich centrach handlowych znajduje się 1306 lokali, co oznacza, że jeden sklep czy punkt usługowy lub gastronomiczny obsługuje średnio 605 osób. Największą grupę najemców stanowią sieci z sektorów: moda (28 proc.), usługi (12 proc.) oraz zdrowie i uroda (8 proc.).

- Wśród anonsowanych w końcu ubiegłego roku oraz w pierwszej połowie 2016 roku transakcji najmu na wrocławskim rynku, można wymienić m.in.: Smyk Megastore (ok. 1,8 tys. mkw.) i Szachownica (ok. 400 mkw.) w Alei Bielany, Rossmann (ok. 650 mkw.) i Superdry (ok. 250 mkw.) w Magnolia Park, a także Carry (ok. 600 mkw.) w Renomie - podaje Colliers International.

Najwyższe czynsze na wrocławskim rynku mieszczą się dziś w przedziale 45- 47 euro za mkw. miesięcznie za lokal 100-150 mkw. na potrzeby mody.

Czy te stawki utrzymają się?

- Otwarcie Wroclavii, oprócz podniesienia wskaźników nasycenia powierzchnia handlową w mieście, w dłuższej perspektywie spowoduje wzrost pustostanów w galeriach. Zwłaszcza w tych położonych w centralnej części aglomeracji. Przewidujemy też dalszą presję na czynsze - prognozuje Magdalena Sadal.

Jej zdaniem zatrzymanie obecnych najemców - w ramach przedłużenia umowy najmu - lub wprowadzenie nowych najemców do istniejących galerii, będzie trudniejsze niż do tej pory.

Katarzyna Michnikowska, starszy analityk w Dziale Doradztwa i Badań Rynku Colliers International, jest jednak optymistką.

- Wrocław wciąż pozostaje w centrum zainteresowania inwestorów i najemców, doceniających perspektywy rozwoju tego miasta. Po okresie rozbudów obiektów o ustabilizowanej pozycji handlowej - jak Aleja Bielany czy Magnolia, we Wrocławiu oczekiwane jest otwarcie Wroclavii - uważa Katarzyna Michnikowska.

- Jeszcze tydzień temu aglomeracja wrocławska była najbardziej nasyconym rynkiem handlowym w kraju, zarówno pod względem całkowitej nowoczesnej powierzchni handlowej, jak i w formacie centrów handlowych - mówi Magdalena Sadal, starszy konsultant w dziale doradztwa i badań rynkowych firmy Cushman & Wakefield.

Ale - jak dodaje - otwarcie poznańskiej Posnanii kilka dni temu - zmieniło lidera tego rankingu i Wrocław - będący dotąd na pierwszym miejscu - został wyprzedzony przez Poznań.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży