– Uzyskanie tytułu pozwoli nam nie tylko jeszcze lepiej dbać o dziedzictwo Łodzi filmowej, ale przede wszystkim rozwijać nowe i obecne inicjatywy i projekty, nawiązywać współpracę międzynarodową na większą skalę, wymieniać się wiedzą i doświadczeniami - wskazywała.
Sieć Miast Kreatywnych UNESCO powstała w 2004 roku, aby promować kreatywność jako czynnik kluczowy dla zrównoważonego rozwoju miast. Obecnie tworzy ją 116 ośrodków z 54 krajów, wyróżnionych tytułem w jednej z siedmiu dziedzin: rzemiosła artystycznego i sztuki ludowej, sztuki mediów, filmu, wzornictwa, gastronomii, literatury lub muzyki.
Jak podkreślają łódzcy urzędnicy, miasta działające w sieci UNESCO wskazują na liczne korzyści wynikające z członkostwa: poszerzenie kompetencji kadr kreatywnych, wzmocnienie innowacyjności dzięki transferowi wiedzy i technologii, zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej czy rozwój turystyki, związanej z festiwalami, muzeami, przedsięwzięciami artystycznymi, ciekawą architekturą czy znanymi lokacjami filmowymi. Poza tym tytuł miasta kreatywnego UNESCO to także liczne okazje do promocji na zagranicznych rynkach, a także możliwość bezterminowego posługiwania się rozpoznawalnym na całym świecie logotypem organizacji.
– Łódź jest miastem filmowym. Niczego specjalnego nie musi tworzyć. Mamy szkołę, którą skończyło wielu znanych aktorów i twórców. W naszym mieście działa Narodowe Centrum Kultury Filmowej, u nas powstają głośne filmy, choćby „Powidoki" ostatnie dzieło niedawno zmarłego mistrza Andrzeja Wajdy, które jest polskim kandydatem do Oscara – wylicza Marcin Masłowski, rzecznik ratusza. Przygotowanie aplikacji władze Łodzi powierzyły Narodowemu Centrum Kultury Filmowej. Łódź musi wykazać w niej m.in. funkcjonowanie zaplecza infrastrukturalnego związanego z filmem, działalność szkoły filmowej, archiwów, muzeów i innych instytucji kultywujących kulturę filmową, a także udokumentować doświadczenie w dziedzinie organizacji festiwali filmowych, produkcji czy upowszechniania filmów i wiedzy o kinie.
– Nie będzie z tym problemu. Możemy pochwalić się nie tylko imponującym dorobkiem, ale też prawdziwie multidyscyplinarnym sektorem filmowym, począwszy od edukacji na wszystkich szczeblach, poprzez produkcję i postprodukcję, po dystrybucję i upowszechnianie dorobku filmowego – podkreśla prezydent Zdanowska.