Obok inwestycji proekologicznych są one ważnym elementem walki o czyste powietrze.
– Jest ono jednym z naszych największych wyzwań. To nasze dobro wspólne i wszyscy musimy się o nie troszczyć – tłumaczy Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Podczas kampanii samorządowej dwa lata temu przedstawił „Umowę z mieszkańcami Katowic" – 10-punktowy program wyborczy, który w ubiegłym roku rozszerzył o walkę o czyste powietrze. – W ten sposób prezydent chce pokazać, że priorytetowo traktuje to zagadnienie – tłumaczy jego rzecznik Maciej Stachura.
Dlaczego tak dymi?
Katowice chcą od 2018 roku uruchomić „Program Ograniczenia Niskiej Emisji dla Miasta Katowice" (PONE), który zakłada przeznaczenie 10 mln rocznie na działania związane ze zmianą sposobu ogrzewania budynków mieszkalnych. W ramach programu powstanie Centrum Informacji o Efektywności Energetycznej. W walce o czyste powietrze władze miasta prowadzą szereg akcji edukacyjnych. Wśród nich są m.in. „Leśny Piknik Rodzinny Ekoodpowiedzialnie", „II Dni Energii Miasta Katowice", czy warsztaty i akcje edukacyjno-ekologiczne w przedszkolach i szkołach, jak „Czyste powietrze wokół nas", „Świat bez dymu", „Klub Zdrowego Przedszkolaka".
Na zlecenie samorządu powstała strona internetowa (katowice.energiaisrodowisko.pl), na której można znaleźć m.in. informacje o stanie powietrza w mieście, dobre praktyki, informacje dla wspólnot, czy dla najmłodszych związane z ekologią.