Samorządy uczą oszczędzać energię

Pikniki, warsztaty, czy akcje edukacyjno-ekologiczne wśród najmłodszych – także takie działania podejmują lokalne władze w sprawie ograniczania niskiej emisji.

Publikacja: 15.11.2016 21:00

Projekty edukacyjne prowadzone są już w przedszkolach.

Projekty edukacyjne prowadzone są już w przedszkolach.

Foto: 123 rf

Obok inwestycji proekologicznych są one ważnym elementem walki o czyste powietrze.

– Jest ono jednym z naszych największych wyzwań. To nasze dobro wspólne i wszyscy musimy się o nie troszczyć – tłumaczy Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Podczas kampanii samorządowej dwa lata temu przedstawił „Umowę z mieszkańcami Katowic" – 10-punktowy program wyborczy, który w ubiegłym roku rozszerzył o walkę o czyste powietrze. – W ten sposób prezydent chce pokazać, że priorytetowo traktuje to zagadnienie – tłumaczy jego rzecznik Maciej Stachura.

Dlaczego tak dymi?

Katowice chcą od 2018 roku uruchomić „Program Ograniczenia Niskiej Emisji dla Miasta Katowice" (PONE), który zakłada przeznaczenie 10 mln rocznie na działania związane ze zmianą sposobu ogrzewania budynków mieszkalnych. W ramach programu powstanie Centrum Informacji o Efektywności Energetycznej. W walce o czyste powietrze władze miasta prowadzą szereg akcji edukacyjnych. Wśród nich są m.in. „Leśny Piknik Rodzinny Ekoodpowiedzialnie", „II Dni Energii Miasta Katowice", czy warsztaty i akcje edukacyjno-ekologiczne w przedszkolach i szkołach, jak „Czyste powietrze wokół nas", „Świat bez dymu", „Klub Zdrowego Przedszkolaka".

Na zlecenie samorządu powstała strona internetowa (katowice.energiaisrodowisko.pl), na której można znaleźć m.in. informacje o stanie powietrza w mieście, dobre praktyki, informacje dla wspólnot, czy dla najmłodszych związane z ekologią.

– Jeszcze w tym roku chcemy uruchomić tematyczny profil na Facebooku, który będzie elementem „Centrum Informacji o Efektywności Energetycznej" – tłumaczy Maciej Stachura. Katowice współpracują z innymi samorządami, m.in. w zespole ds. ochrony powietrza i adaptacji do zmian klimatu GZM, komisji ds. lokalnej polityki energetycznej czy komisji ekologii działających przy Śląskim Związku Gmin i Powiatów.

Wraz z partnerami z innych europejskich miast złożono wniosek o dofinansowanie projektu „AWAIR", w ramach którego przewiduje się realizację zadania pilotażowego polegającego na montażu w wybranych lokalizacjach czujników zanieczyszczenia powietrza oraz prezentację wyników pomiarów w miejscach ich zainstalowania i na dedykowanej platformie internetowej (ok. 140 lokalizacji – żłobki, przedszkola, domy dziecka, domy pomocy społecznej).

Poza tym samorząd wraz z Głównym Instytutem Górnictwa (GIG) i innymi partnerami złożył wniosek o dofinansowanie projektu „MOLOC", którego celem będzie opracowanie systemu oceny i monitorowania przedsięwzięć związanych z wdrażaniem PGN oraz możliwość jego implementacji przez inne miasta realizujące zadania w ramach własnych Planów Gospodarki Niskoemisyjnej. GIG ma do dyspozycji prototypowego drona z aparaturą mierzącą w czasie rzeczywistym zanieczyszczenie powietrza. Korzysta z niego samorząd Bytomia.

Urządzenie pobiera próbkę dymu wydobywającą się z komina i natychmiast bada jej skład, a dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu dane trafiają do operatora (na razie przez wymienną kartę pamięci, docelowo online) i są zapisywane w bazie. Obecność szkodliwych gazów i pyłów natychmiast pokazuje, jakiego użyto paliwa.

Interwencyjne kontrole

W Bytomiu działania edukacyjne prowadzone są m.in. poprzez stronę internetową, na której urzędnicy tłumaczą mieszkańcom, czym jest niska emisja, jakie są przyczyny jej powstawania oraz jaki ma wpływ na środowisko. Poza tym wskazano i porównano różne źródła ogrzewania, ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej ekologicznych, charakteryzujących się niewielką emisją zanieczyszczeń do powietrza. Jednym z działań edukacyjno-ekologicznych są też kontrole interwencyjne przedsiębiorców oraz osób fizycznych po sygnałach mieszkańców związanych z uciążliwym zadymieniem.

Z kolei w Gliwicach odbyła się m.in. debata z udziałem mieszkańców, która dotyczyła walki ze smogiem.

W Częstochowie jest prowadzona m.in. kampania edukacyjno-informacyjna, której celem jest podniesienie świadomości społecznej i tworzenie społeczeństwa obywatelskiego w zakresie podejmowania decyzji dotyczących zrównoważonego rozwoju lokalnej gospodarki energetycznej. – Na naszej stronie został uruchomiony dla mieszkańców internetowy portal informacyjny „Energia i środowisko", który służy do popularyzacji tematyki związanej z oszczędnością energii, poprawą efektywności energetycznej i troską o stan środowiska naturalnego – mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik częstochowskiego ratusza.

Dodaje, że co roku w Częstochowie organizowane są też Miejskie Dni Inteligentnej Energii, zarówno w formie plenerowego festynu dla wszystkich mieszkańców, jak i konferencji naukowo-technicznej.

Obok inwestycji proekologicznych są one ważnym elementem walki o czyste powietrze.

– Jest ono jednym z naszych największych wyzwań. To nasze dobro wspólne i wszyscy musimy się o nie troszczyć – tłumaczy Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego