Wolna Grupa Bukowina będzie gościem specjalnym koncertu poetyckiego „Stachura. Pod wielkim dachem nieba", na wędrownym festiwalu poświęconym autorowi bieszczadzkiej „Siekierezady".
Widok na sad
Mało jest w polskiej piosence takich żywych legend jak Wolna Grupa Bukowina, kojarzących się z wolnością, niezależnością, z życiem poza systemem jaki by nie był. Niesamowita jest też prostota muzyki zespołu, z której bierze się wielka siła i nieprzemijalność. Śpiewniki wszystkich tych, którzy zasiadali i zasiadają przy ogniskach w całej Polsce lub w schroniskach - są pełne strof Bukowiny. Grupa zanim stała się znana w środowisku poezji śpiewanej i muzykujących studentów, hipisów, wolnych ptaków i ludzi ceniących sobie wolność przeszła długą drogę. Założył ją w 1970 roku Busku Zdroju w Świętokrzyskim Wojtek Bellon, który ze swojego okna w bloku na Świerczewskiego miał inspirujący do pisania i marzeń widok na ciągnące się w siną dal sady.
Tak naprawdę nazywał się Wojciech Belon. Jak mówił Adam Ziemianin, jego przyjaciel, artystyczny pseudonim był ukłonem artysty wobec przodka Francuza, który przyjechał do Polski w czasach napoleońskich, zakochał się w polskiej szlachciance i tu założył rodzinę.
Bellon zaprosił do śpiewania koleżankę z liceum Grażynę Kulawik, która do dziś jest podporą zespołu, uwiecznioną w jego piosenkach jako Zajączek.
Nazwa grupy znakomicie wiązała się z pierwszym programem koncertowym stworzonym przez Bellona, który był zatytułowany „Odkrycie i opisanie Bukowiny". Egzotyczna jak na mieszkańca Buska nazwa była wyrazem tęsknoty do wolności i włóczęgi. Bukowina to nie tylko miejscowość w Tatrach, ale i historyczna kraina, dziś na granicy Ukrainy i Rumunii, gdzie od czasów Kazimierza Wielkiego osiedlali się Polacy. Zajmowali się wypasaniem owiec, bydła i wyrabianiem serów. Bukowina to były takie dalekie Bieszczady, dalsze Beskidy. Bellon śpiewał „I był Beskid i były słowa/ Zanurzone po pępki w cerkwi baniach /rozłożyście złotych /smagających się wiatrem do krwi". Kochał turystyczną włóczęgę, był nawet członkiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego.