Aktualizacja: 21.11.2016 22:00 Publikacja: 21.11.2016 22:00
Jedną z ulic czekających na nowego patrona jest ul. gen. Zygmunta Berlinga.
Foto: materiały prasowe
Na razie nie wiadomo, jakie nowe nazwy wybrali mieszkańcy w ramach konsultacji, władze miasta ogłoszą to w czwartek 24 listopada, a w na początku przyszłego roku prezydent Białegostoku skieruje w tej sprawie projekty uchwał do Rady Miasta.
Władze wszystkich miast i gmin, nie tylko stolicy Podlasia, muszą zmienić nazwy ulic, budowli czy urządzeń użyteczności publicznej, które upamiętniały osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny. Takie są zapisy ustawy o dekomunizacji ulic, która weszła w życie 2 września. Na zamiany samorządy mają rok. Władze Białegostoku po konsultacjach z Instytutem Pamięci Narodowej przygotowały listę 11 takich ulic. Jedna z nich, Włodzimierza Komarowa, już w październiku zmieniła nazwę na Jana Heweljusza. Taką uchwałę podjęła Rada Miasta na wniosek klubu PiS, który przygotował projekt uchwały. Radziecki kosmonauta ustąpił więc miejsca gdańskiemu astronomowi. Na zmianę patronów wciąż czeka jeszcze dziesięć ulic: Aleksandra Gorbatowa, Armii Ludowej, Eweliny Sawickiej, generała Zygmunta Berlinga, Juliana Leńskiego, Janka Krasickiego, Zygmunta Kościńskiego, Wincentego Rzymowskiego, Romana Pazińskiego, Wojsk Ochrony Pogranicza.
W tym roku przypada 80. rocznica rozpoczęcia odbudowy stolicy po wojnie. Do obchodów zainicjowanych przez miasto włączyły się muzea i instytucje kultury. Zaplanowano wiele wydarzeń, spotkań i wystaw.
Rusza nowa akcja zachęcająca do wsparcia regionu dotkniętego powodzią. Tym razem samorząd województwa i regionalne atrakcje jednoczą siły w apelu: wspieraj Dolny Śląsk, by nie dotknęła go kolejna dramatyczna w skutkach fala odwołanych rezerwacji.
Finanse, zmiany demograficzne i ekologia – to największe wyzwania dla włodarzy miast w zaczynającej się kadencji. Nowo wybrani prezydenci i burmistrzowie przedstawiali swoje strategie na rozwój i zarządzanie miastami w trudnych czasach.
Kraków – stolica polskiej kultury, miasto pełne cennych zabytków i unikatowych zbiorów, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO, jest dziś ważną europejską metropolią, która nie tylko w twórczy sposób prezentuje swoje tysiącletnie dziedzictwo, ale potrafi je łączyć z duchem nowoczesności, otwartością na innowacje, troską o zrównoważony rozwój i dbałością o jakość życia mieszkańców.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Prawie 1000 żeglarzy i żeglarek weźmie udział w żeglarskim festiwalu Gdynia Sailing Days. Ta jedna z najważniejszych imprez regatowych w północnej Europie rozpocznie się w piątek 28 czerwca i potrwa do 21 lipca.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Luty 2025 roku przyniósł zastopowanie długotrwałego, trwającego nieprzerwanie przez 19 miesięcy wzrostu importu używanych samochodów.
W strukturze krajowych oszczędności przeważają depozyty i lokaty, ale to mało efektywny sposób budowania kapitału emerytalnego. Z drugiej strony zagraniczna konkurencja jest coraz bardziej agresywna.
Czego brakuje, żeby system transportowy uznać za w pełni funkcjonalny? Jaka jest przyszłość Centralnego Portu Komunikacyjnego? M.in. o tym będzie mowa na Europejskim Kongresie Gospodarczym (23–25 kwietnia, Katowice).
Technologia znacząco ułatwia nam życie, szczególnie dzięki gadżetom elektronicznym, które pozwalają na łatwiejsze wykonywanie codziennych obowiązków. W naszym artykule opowiemy Wam o 7 gadżetach elektronicznych, które warto mieć w domu – ułatwią one codzienne funkcjonowanie na każdym poziomie życia.
Dołącz do projektu REPowerEU – Zielona Transformacja Energetyczna dla Samorządów Lokalnych
Jednym ze znaków rozpoznawczych wydarzenia jest duży nacisk na dyskusje o energetyce i jej transformacji. Nie inaczej będzie w tym roku.
Podczas X Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach zawarto porozumienie umożliwiające obniżenie emisji CO2 i kosztów ogrzewania w Inowrocławiu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas