– Podniesienie ratingu odzwierciedla dobre wyniki operacyjne, wspierane przez dobre zarządzanie i rozwój gospodarki krajowej, niskie zadłużenie i dobrą płynność – napisał Fitch w komunikacie.
Agencja zauważyła, że podniesienie ratingu uwzględnia też spodziewaną poprawę wyników operacyjnych w średnim okresie po zmianie granic administracyjnych miasta. Według Fitcha, nadwyżka operacyjna będzie wyższa o dodatkowe 15 mln zł rocznie.
Co wpłynęło na poprawę oceny? – Naszym zdaniem jest kilka czynników, które wpłynęły na podniesienie ratingu – mówi Katarzyna Oborska-Marciniak, rzeczniczka prezydenta Opola. I wymienia wyniki operacyjne miasta, które są pochodną „zacieśniania" wydatków bieżących przy jednoczesnym wzroście efektywności.
– Miasto od lat realizuje szereg działań modernizacyjnych wpierających efektywność kosztową poprzez „działania twarde", do których trzeba zaliczyć np. działania termomodernizacyjne dotyczące nieruchomości czy też pozostałej infrastruktury, jak np. wymiana oświetlenia – wylicza Oborska-Marciniak.
Zwraca też uwagę, że w Opolu prowadzone są działania na gruncie zarządczym, które powodują powstawanie oszczędności. Należą do nich przede wszystkim system zakupów wspólnych, np. energia elektryczna, obsługa bankowa. System jest rozwijany, a grupowanie zakupów w przyszłym roku ma rozszerzone na inne asortymenty.