– To jest to nagroda dla całego Pomorza Zachodniego – mówi Marek Mucha z urzędu marszałkowskiego w Szczecinie, którego częścią jest COIE. Podkreśla, że nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie fakt, że w każdej gminie i w każdym mieście – od Gryfina po Koszalin, od Goleniowa, Kołbaskowa po Łobez i Wałcz- są sprawdzeni partnerzy, na których barkach spoczywa odpowiedzialność za ostateczny kontakt z inwestorem m.in. w sprawach wydawania pozwoleń, rozwiązywania mniejszych i większych problemów. - Sprawność w przeprowadzaniu procedur administracyjnych ma olbrzymi wpływ na to, jak postrzegany jest region – tłumaczy Marek Mucha.
Zachodniopomorskie Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów (COIE) powstało w 2005 roku. Pracuje w nim 13 osób. W tym roku dysponowało ono budżetem w wysokości 147 tys. zł.
Do zadań COIE należy tworzenie, obsługa i administrowanie bazą danych ofert inwestycyjnych w województwie czy współpraca z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Poza tym COIE dostarcza m.in. zainteresowanym podmiotom informacji gospodarczych o regionie, inicjuje kontakty pomiędzy przedsiębiorcami i podmiotami wspierającymi rozwój gospodarczy, a przedsiębiorcy zainteresowani prowadzeniem działalności eksportowej i inwestycyjnej za granica otrzymują wsparcie o charakterze informacyjnym czy w sprawach eksportu. COIE na bieżąco prowadzi kilkadziesiąt projektów inwestycyjnych.
– Tylko w tym roku przyczyniło się do inwestycji takich firm jak Zalando, Amazon czy Momox – wylicza urząd marszałkowski. Jego biuro prasowe zdradza, że olbrzymim zainteresowaniem cieszą się organizowane spotkania w ramach cyklu „Skok po innowacyjność", których celem jest zbliżenie biznesu ze światem nauki. - Centrum wspiera też firmy w prezentowaniu się na branżowych targach, przygotowywaniu strategii eksportowych, organizuje sektorowe wyjazdy studyjne – np. dla zachodniopomorskiego sektora IT do Danii – wylicza Marek Mucha. W sumie w latach 2005 – 2014 COIE pozyskało 55 inwestorów, głównie z branż chemicznej, metalowej, maszynowej, motoryzacyjnej, budowlanej czy spożywczej, którzy zaplanowali stworzenie 9370 miejsc pracy w regionie, a ich nakłady inwestycyjne oszacowano na poziomie 2,7 miliardów złotych. W tym roku ZachodniopomorskimCentrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów podobnie jak pozostałe w kraju było weryfikowane przez PAIiIZ pod względem poziomu przygotowania pracowników do pozyskiwania oraz obsługi inwestorów zagranicznych. Zachodniopomorskie COI w poprzedniej certyfikacji na lata 2014-2016 uzyskało drugą lokatę. W tegorocznym procesie certyfikacji (na lata 2017-2019) zajęło pierwsze miejsce wspólnie z opolskim COI. - Zachodniopomorskie Centrum Obsługi Inwestora jest jednym z dwóch najlepszych w Polsce. Wysoka ocena to rezultat dużego zaangażowania przy obsłudze projektów inwestycyjnych, stosowania standardów obsługi inwestora oraz bardzo dobrej współpracy - tłumaczy Krzysztof Senger, wiceprezes PAIiIZ.
Urząd marszałkowski planuje przebudowę i unowocześnienie bazy terenów inwestycyjnych, a także szkolenia dla urzędników samorządowych, które pozwolą na jeszcze bardziej efektywną współpracę. - Chcemy być obecni na ważnych imprezach za granicą, gdzie będziemy mogli zainteresować potencjalnych inwestorów naszą ofertą – tłumaczy Marek Mucha z urzędu marszałkowskiego.