Cushman & Wakefield podał, że Polska jest na siódmym miejscu w światowym rankingu tzw. dojrzałych lokalizacji dla sektora usług dla biznesu – BPO/SSC. To skok o dwie pozycje – z miejsca dziewiątego w 2015 r.
Jednocześnie Fundacja Pro Progressio ogłosiła, że stolica przeżywa właśnie drugą młodość jako preferowana lokalizacja na centra operacyjne. To Warszawa jest bowiem miastem z największą liczbą centrów BPO/SSC w Polsce i drugim, po Krakowie, pod względem zatrudnienia w tym sektorze.
Warto jednak dodać, że firmy outsourcingowe ulokowały się u nas w sumie w ponad 16 dużych miastach, a sektor ten – co podkreślają agenci nieruchomości wynajmujący biura – rozwija się w tempie 20 proc. rocznie od 1995 r.
I coraz częściej nie chodzi już tylko o proste usługi wykonywane przez biura w Polsce, ale o bardziej złożone procesy finansowe czy prawne, które na azjatyckich rynkach niekoniecznie byłyby do wykonania.
Według danych Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych warszawski rynek BPO/SSC ma dziś 36,6 tys. pracowników i 160 centrów usług wspólnych.