Samorządy starają się wykorzystać unijne wsparcie dla niskoemisyjnego transportu. Wielkopolski Solaris produkuje elektryczne autobusy już nie tylko dla miast na zachodzie Europy, ale też dla polskich odbiorców. Aut osobowych na prąd wciąż jest niewiele, ale przybywa miejsc, w których można je ładować. Wszystko to zapowiada transportową rewolucję. Wcale nie tak odległą, jak to się jeszcze kilka lat temu wydawało.
„E-Bus" to jeden z kluczowych elementów planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, opracowanego przez Ministerstwo Rozwoju. Ma on polegać na stymulowaniu rozwoju rynku w taki sposób, aby zwiększyć udział w nim pojazdów o napędzie elektrycznym. Zakłada m.in. stworzenie dogodnych warunków do projektowania i budowy polskich pojazdów elektrycznych dla komunikacji miejskiej. Realizacja projektu do 2025 roku ma doprowadzić m.in. do powstania polskiego rynku autobusów elektrycznych o wartości ok. 2,5 mld zł rocznie i utworzenia ok. 5 tys. nowych miejsc pracy.
Solaris w klastrze
Pięć lat temu wielkopolski Solaris zaprezentował pierwszy polski autobus bateryjny. Dziś elektrobusy spod Poznania jeżdżą m.in. w Austrii, Czechach, Hiszpanii, Niemczech, Szwecji i w Polsce oraz – od niedawna – w Finlandii. Producent, któremu na polskim rynku ekoautobusów przybył poważny krajowy konkurent – Ursus, w listopadzie został liderem klastra na rzecz rozwoju elektromobilności. W jego skład wchodzą polskie firmy i uczelnie techniczne, które chcą realizować projekty badawczo-rozwojowe o wartości przekraczającej 100 mln zł.
Klaster chce m.in. opracować specjalną konstrukcję dla autobusów elektrycznych, zająć się zarządzaniem energią w tych pojazdach oraz poprawić parametry techniczne napędów i magazynów energii.
– Widzimy na tym polu ogromny potencjał do rozwoju i chcemy wprowadzić elektromobilność w transporcie publicznym w Polsce i w Europie na wyższy poziom. Bardzo liczymy na wsparcie finansowe z programów, które są zapowiadane przez rząd w ramach projektu „e-Bus" i towarzyszących mu działań – twierdzi Dariusz Michalak, wiceprezes Solarisa.