O tym, które miasto zorganizuje Expo 2022/2023 zadecyduje 169 krajów członkowskich Zgromadzenia Generalnego Biura Wystaw Światowych (BIE). Głosowanie odbędzie się w listopadzie 2017 roku.
Łodzi, która jako pierwsza zgłosiła swoją kandydaturę w połowie 2016 r., nie będzie łatwo o zwycięstwo. Vicente G. Loscertales, sekretarz generalny BIE podkreśla, że wszyscy kandydaci są bardzo zainteresowani organizacją tzw. małego Expo. Impreza ta odbywa się pomiędzy przypadającymi co pięć lat, trwającymi sześć miesięcy wystawami światowymi. Najbliższą w 2020 r. zorganizuje Dubaj. W 2017 r. małe Expo gościć będzie Astana w Kazachstanie.
Jest o co walczyć, bo światowa wystawa to doskonała okazja do promocji miasta i kraju. W Łodzi szacują, że podczas Expo miasto może odwiedzić od ośmiu do nawet 10 milionów gości, w tym milion obcokrajowców.
Łódzkie Expo ma być poświęcone rewitalizacji obszarów miejskich. Jego organizatorzy podkreślają, że tak naprawdę z przygotowaniami do imprezy miasto ruszyło dekadę temu, rozpoczynając tworzenie Nowego Centrum Łodzi.
– Chcemy skupić się na tematyce rewitalizacji miejskiej poprzez organizację Expo International 2022 w mieście szczególnym, ciężko doświadczonym przez postindustrialny upadek, z którego teraz konsekwentnie się podnosi – podkreślił Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego podczas zgłaszania kandydatury Łodzi.