Najwcześniej – w 1992 roku – podpisano umowę ze Lwowem, Iwano-Frankiwsk i Łuck dołączyły w roku 2000 i 2001 r. Przyczyny współpracy – bliskość geograficzna i historyczna – nie budzą wątpliwości, podobnie zresztą jak jej cele: poprawa stosunków dwustronnych, realizacja wspólnych przedsięwzięć gospodarczych, naukowych, edukacyjnych i kulturalnych, poprawa dostępności infrastruktury turystycznej.
Barwy pogranicza
Szczególnie bliskie kontakty Rzeszów utrzymuje z Iwano-Frankiwskiem i Łuckiem – w latach 2013–2015, trzy miasta stworzyły realizowane z funduszy unijnych przedsięwzięcie Barwy Pogranicza (cele: zwiększenie aktywności kulturowej terenów przygranicznych i umocnienie więzi społecznych).
Widocznym efektem programu był internetowy serwis informacyjny przedstawiający ofertę kulturalną zaangażowanych miast.
Następcą Barw Pogranicza może stać się planowana na lata 2018–2019 inicjatywa pt. „Spuścizna Wschodu", realizowana w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014–2020.
Tu również partnerami Rzeszowa będą Iwano-Frankiwsk i Łuck, a wspólne przedsięwzięcie ma skupić się na dziedzictwie regionu jako kluczu do oferty turystycznej. W efekcie goście, którzy coraz liczniej odwiedzają miasta partnerskie, mogą liczyć na spotkanie z „duchem Wschodu".