W Szwecji każdy rodzaj segregowanych przez mieszkańców odpadów wrzucany jest do odpowiedniego pojemnika, skąd trafia przez specjalne kanały próżniowe do jednego z czterech pojemników zbiorczych, lokalizowanych najczęściej w podziemiach budynku. System ten działa na podobnej zasadzie co kanalizacja, z tym że zamiast nieczystości płynnych występują stałe (odpady), a ich nośnikiem nie jest woda, lecz sprężone powietrze.
Próżniowe systemy odbioru i transportu odpadów stosowane są również w przedsiębiorstwach produkcyjnych do odbioru odpadów przemysłowych, powstających np. w zakładach poligraficznych, drukarniach, podczas produkcji artykułów higienicznych, opakowań, konfekcjonowania, ale również w rzeźniach i zakładach przeróbki mięsa.
Na jakiej zasadzie działa systemu odbioru odpadów komunalnych? Kiedy ilość odpadów w terminalu wejściowym osiągnie określony poziom, zasysane są one dalej za pomocą pomp próżniowych do specjalnych kontenerów, przyjmujących odpady z najbliższych stacji. Wykorzystywana w tym celu technologia umożliwia transport odpadów kanałami próżniowymi do pojemników docelowych odległych nawet o dwa kilometry. W docelowych punktach odpady są, w zależności od rodzaju, kompaktowane i kierowane do dalszych procesów zagospodarowania na potrzeby odzysku i recyklingu. System ten ma wiele korzyści, do których należy w szczególności:
• odseparowanie odpadów i związanych z ich gromadzeniem uciążliwości (odory, bakterie i grzyby, nieestetyczny, widok) od sfer przebywania i aktywności człowieka;
• oszczędności wynikające z braku zapotrzebowania na naziemny transport odpadów,