Jest to najbardziej uprzemysłowiony region Polski o tradycyjnych specjalizacjach, takich jak górnictwo, hutnictwo, przemysł maszynowy, a w ostatnich latach także motoryzacja i cały sektor automotive. Na Śląsku wytwarzanych jest aż 12,4 proc. PKB. Stopa bezrobocia w I kwartale 2017 roku wynosiła 6,8 proc. Dla porównania: średnio w Polsce było to 8,6 proc.
Śląsk to także największy w Polsce węzeł komunikacyjny sprzyjający rozwojowi przemysłu o licznych powiązaniach kooperacyjnych. Dobre połączenia komunikacyjne zapewniają Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice, autostrada A4, droga E40 i E75 (trasa europejska) oraz bezpośrednie połączenia kolejowe z takimi miastami, jak Berlin, Wiedeń, Budapeszt, Bratysława, Praga, Moskwa, Hamburg.
Region jest atrakcyjny także dla turystów, szczególnie zimą, dzięki licznym ośrodkom narciarskim.
Na terenie Śląska znajduje się 41 uczelni wyższych, w których kształci się 9,2 proc. studentów w skali kraju. Działa też Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, gdzie przedsiębiorcy mogą uzyskać ulgi w podatku dochodowym sięgające 25–45 proc., w zależności od wielkości przedsiębiorstwa.
Powyżej średniej
W ciągu ostatnich pięciu lat produkt krajowy brutto województwa śląskiego wzrósł o ponad 10 proc., o 4,7 proc. mniej niż PKB liczony dla kraju. W 2015 roku stanowił równowartość 1394 ton sztabek złota i wynosił 223 mld zł. Trzy czwarte PKB powstaje w gospodarce, a w sferze budżetowej jedna czwarta.