Laboratorium, znajdujące się na terenie Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego (ul. Rubież 46), działa od września 2015 roku. Dla gości przygotowano dwie wystawy – Czerwoną i Zieloną.
Pierwsza przybliża zjawiska fizyczne (hydrostatyka i hydrodynamika, elektryczność, ciśnienie, magnetyzm, optyka) i biologiczne (prezentacja działania laboratorium radiowęglowego, badającego wiek próbek organicznych przy wykorzystaniu izotopu węgla – C14).
Druga nosi tytuł „Nie wahaj się – baw się!" i składa się z 12 stanowisk prezentujących działanie wahadeł. „W dobie komórek i elektroniki stare piękne zegary wahadłowe odchodzą powoli do historii, a typowe linowe lub łańcuchowe huśtawki kojarzą się tylko z placami zabaw, a nie fizyką. Coraz rzadziej używane jest też samo pojęcia wahadła" – argumentują organizatorzy.
Kolejny krok na ścieżce wiedzy to Experymentarium, w którym na młode umysły czekają edukatorzy prowadzący zajęcia laboratoryjne z fizyki, chemii, biologii czy robotyki. Przykład: „Powietrze pod lupą" – czyli dowód na istnienie tego, czego nie widać (chociaż ostatnio, zwłaszcza w miastach, powietrze jest coraz lepiej widoczne). Warsztaty przeznaczone są dla dzieci od szóstego roku życia, przewidziano udział rodziców.
Wśród atrakcji jest też Planetarium – jego kopuła imituje nieboskłon, a na półsferycznym ekranie prezentowane są projekcje dla astrofanów w każdym wieku. W repertuarze m.in. „Władca pierścieni" opowiadający o badaniach Układu Słonecznego przez bezzałogowe misje kosmiczne, w szczególności o najnowszych odkryciach dotyczących Saturna i jego księżyca Tytana. Na nieco starszych czeka fascynujący materiał o poszukiwaniach hipotetycznej ciemnej materii, która – być może – stanowi kluczowy element zrozumienia kosmosu.