W ramach kontraktu terytorialnego możliwe są naprawdę duże inwestycje, które samorząd traktuje priorytetowo.
– Jeszcze w ubiegłym roku wstępnie udało się zakwalifikować do dofinansowania rozbudowę Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze i odnoszącego sukcesy na festiwalach i występach krajowych i zagranicznych Lubuskiego Teatru im. L. Kruczkowskiego – opowiada Michał Iwanowski, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego.
Muzeum mieści się w starym przedwojennym budynku, ma niewielką powierzchnię wystawową, wiec rozbudowa o nowoczesny szklany segment pozwoli na zaprezentowanie nowych ekspozycji. Pozwoli też zwiększyć zbyt małą powierzchnię magazynową. – Wówczas będzie można na stałe prezentować np. duży zbiór ikon lub malarstwa współczesnego – tłumaczy Michał Iwanowski. Dodaje, że połączenie zabytkowego budynku z nowoczesną szklaną architekturą może także uatrakcyjnić zielonogórski deptak.
Kontrakt pomoże
To na nim znajduje się zaprojektowany w 1931 r. przez znanego berlińskiego architekta Oskara Kaufmanna budynek Lubuskiego Teatru. Za kwotę ponad 11 mln zł na zapleczu teatru zostanie dobudowana otwarta scena letnia oraz scena dziecięca. Zagospodarowany ma też zostać teren wokół obiektu, gdzie powstanie widownia projektowanej sceny letniej oraz zabudowa handlowo-usługowa. Być może już w przyszłym roku, podczas wrześniowego Winobrania, mieszkańcy i przyjezdni będą mogli obejrzeć występy i spektakle na nowej scenie.
Poza tym w ramach kontraktu terytorialnego planowana jest renowacja średniowiecznych murów obronnych w Strzelcach Krajeńskich, odbudowa Zamku Piastowskiego wraz z stworzeniem miejsca widokowego w kościele Świętej Jadwigi Śląskiej w Krośnie Odrzańskim czy restauracja zabytkowych kościołów wokół Gorzowa. Jest także szansa na remont unikatowego, uznanego za pomnik historii zespołu poaugustiańskiego w Żaganiu.