Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach jest jednym z liderów w pozyskiwaniu drewna w Polsce. W ubiegłym roku wyprodukowała niemal 3,5 mln metrów sześciennych drewna – prawie dwa razy więcej niż np. Lasy w Gdańsku. Katowickie Lasy są pod tym względem na trzecim miejscu w kraju. I choć duże pozyskanie drewna wynika m.in. ze znacznego obszaru RDLP w Katowicach, którego nie ograniczają ramy województwa (rozciągającego się na woj. śląskie, opolskie oraz częściowo małopolskie, łódzkie, świętokrzyskie i fragmentarycznie dolnośląskie), jak podkreśla Sławomir Forystek, rzecznik katowickich Lasów, największe pozyskanie drewna jest w nadleśnictwach zlokalizowanych na terenie Opolszczyzny oraz w Beskidzie Śląskim, Małym i Żywieckim, a więc na Śląsku. Niestety, w dużej mierze wynika to z klęsk przyrodniczych. Jak tłumaczy Forystek, śląskie lasy niszczą owady (kornik drukarz i przypłaszczek granatek), klęski żywiołowe (np. słynne oblodzenie lasów w 2010 r. w Częstochowie i na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej) czy w efekcie zanieczyszczenia powietrza i ocieplania się klimatu, które powodują, że świerk, który lubi wilgotny, chłodny klimat, choruje i trzeba go wycinać.
Od kilku lat Lasy Państwowe zwiększają produkcję drewna ze względu na rosnący na świecie popyt na wytwarzane z niego towary, od mebli po papier. Aż 83 proc. drzewa ściętego w tym roku trafi do oczekujących przetwórców.
Drogi i drony
Ze statystyk Głównego Urzędu Statystycznego w Katowicach wynika, że Śląsk ma najwięcej terenów zielonych: parków, skwerów, zieleńców. Na tle Polski zajmuje pierwsze miejsce pod względem powierzchni terenów do rekreacji i wypoczynku (tereny sportowe i rozrywkowe, ogrody zoologiczne). Jest liderem w długości dróg i autostrad (A4, A1).
Województwo generuje także największe przychody w produkcji samochodów w skali kraju (50,8 mld zł w 2015 r. – dane GUS). To zasługa głównie gliwickiego Opla i tyskiego Fiata, a także potencjału branży automotive w regionie, jaki generują te dwie fabryki.
Region króluje też w niechlubnych statystykach, np. w emisji zanieczyszczeń pyłowych (10 183 tony/rok – dla porównania w całej Polsce to 44 264 tony/rok) czy liczbie zgonów z powodu nowotworów (289,5 osób w stosunku do 260,7 w Polsce).