Stolica Podlasia znalazła się wśród dziesięciu miast europejskich, które zostały finalistami konkursu European Mobility Week 2016 organizowanego z inicjatywy Komisji Europejskiej od 14 lat. Oprócz Białegostoku do zwycięskiej dziesiątki European Mobility Week 2016 weszły: Lizbona (Portugalia), Malmö (Szwecja), Skopje (Macedonia), Krusevac (Serbia), Palma (Hiszpania), Praga (Czechy), Samos (Grecja), Sofia (Bułgaria) i Walencja (Hiszpania). Ogłoszenie listy zwycięzców odbyło się 21 marca w Brukseli.
Dzień nowego pasażera
Białystok po raz pierwszy brał udział w European Mobility Week, który ma zachęcać mieszkańców, by zamiast używać własnych samochodów, korzystali z transportu publicznego. W mieście jest 43 linii autobusowych dziennych oraz sześć nocnych. Rocznie Białostocka Komunikacja Miejska obsługuje ponad 100 milionów pasażerów. Poza tym od kilku lat dynamiczne rozwija się system miejskich wypożyczalni rowerów. I tym wszystkim chwaliły się władze stolicy Podlasia, startując w konkursie, do którego zgłosiło się w sumie 30 ośrodków z Polski, a łącznie ponad 2 tys. z całego świata. – Miasta te co roku, od 16 do 22 września, uczestniczą w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu (ETZT) – tłumaczy Anna Kowalska z departamentu komunikacji społecznej Urzędu Miasta. Uczestnicy konkursu organizują imprezy i akcje, których celem jest promocja komunikacji miejskiej wśród mieszkańców, a w efekcie – tworzenie zrównoważonej strategii transportowej w Europie. Początkowo mogły w nim brać udział kraje z Europy, a ostatnio coraz częściej zgłaszają się także miasta z innych kontynentów.
Organizatorzy tego konkursu przy ocenie miast biorą pod uwagę nie tylko sposób zorganizowania Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, ale także wieloletnią strategię rozwoju transportu miejskiego. – Jury konkursu zwróciło też uwagę na to, że w białostockim ETZT, zorganizowanym we wrześniu 2016 roku, znalazły się ciekawe, interaktywne propozycje skierowane do mieszkańców wszystkich grup wiekowych – zdradza Anna Kowalska. Podczas ubiegłorocznego Tygodnia w pokazach, spotkaniach i imprezach zorganizowanych z tej okazji wzięły udział tysiące mieszkańców miasta. W szkołach odbywały się lekcje z udziałem kierowców autobusów, kontrolerów biletów i policjantów, a także konkurs „U nas rowerów jest najwięcej". Zorganizowano też „Dzień zrównoważonej mobilności – Dzień rowerów", a w jednej z białostockich zajezdni miało miejsce spotkanie „Sprawny i bezpieczny autobus – Śniadanie w zajezdni". W projekcie uczestniczyły całe rodziny, a kierowcy czekali na gości z poczęstunkiem.
Był też „Dzień nowego pasażera", a także „Dzień kierowców Białostockiej Komunikacji Miejskiej", podczas którego pasażerowie przesłali blisko 400 życzeń i pozdrowień dla szoferów miejskich autobusów. Największa imprezą ETZT był festyn „Wszystkie barwy Białostockiej Komunikacji Miejskiej".
Jak będą wyglądać obchody tegorocznego ETZT, na razie nie wiadomo. – Wydarzenia, które zorganizujemy w ramach tegorocznej edycji, dopiero będziemy planować. W tej chwili ani program, ani harmonogram nie jest jeszcze gotowy – przyznaje urzędniczka z białostockiego ratusza.