Pieniądze pochodzą z rządowego „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016–2019". Podczas naboru do programu wpłynęło w sumie 110 wniosków.
– Z powodów formalnych odrzucono 18, natomiast pozytywnie oceniono 92, z czego 61 dotyczyło tras w gminach, a 31 – w powiatach – mówi Diana Głownia, rzeczniczka wojewody świętokrzyskiego.
Co oceniano
Wszystkie samorządy wnioskowały o dotacje na łączną kwotę ok. 79 mln zł (dofinansowanie może wynieść maksymalnie połowę kosztów inwestycji). Świętokrzyski Urząd Wojewódzki miał do podziału 40,8 mln zł. Z tych zakwalifikowanych wniosków ułożono listę rankingową, w której projekty określono jako podstawowe i pozalimitowe.
Jakie projekty promowano? – Największe ilości punktów uzyskały wnioski, które w największym stopniu przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, m.in. dzięki stosowaniu odpowiednich parametrów technicznych dróg, przebudowie skrzyżowań, budowie chodników i stosowaniu szczególnych rozwiązań, takich jak azyle dla pieszych i oświetlone przejścia – wylicza Diana Głownia.
Dodaje, że dodatkowe punkty otrzymały zadania przewidziane dla terenów wiejskich, aby realizowana była zasada zrównoważonego rozwoju.