Wyremontują ponad 100 km samorządowych dróg

Region otrzymał na modernizację lokalnych tras prawie 41 mln zł.

Publikacja: 28.05.2017 22:00

W tym roku dzięki rządowym dotacjom poprawi się jakość dróg w pięciu powiatach i 11 gminach.

W tym roku dzięki rządowym dotacjom poprawi się jakość dróg w pięciu powiatach i 11 gminach.

Foto: Rzeczpospolita, Michał Walczak

Pieniądze pochodzą z rządowego „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016–2019". Podczas naboru do programu wpłynęło w sumie 110 wniosków.

– Z powodów formalnych odrzucono 18, natomiast pozytywnie oceniono 92, z czego 61 dotyczyło tras w gminach, a 31 – w powiatach – mówi Diana Głownia, rzeczniczka wojewody świętokrzyskiego.

Co oceniano

Wszystkie samorządy wnioskowały o dotacje na łączną kwotę ok. 79 mln zł (dofinansowanie może wynieść maksymalnie połowę kosztów inwestycji). Świętokrzyski Urząd Wojewódzki miał do podziału 40,8 mln zł. Z tych zakwalifikowanych wniosków ułożono listę rankingową, w której projekty określono jako podstawowe i pozalimitowe.

Jakie projekty promowano? – Największe ilości punktów uzyskały wnioski, które w największym stopniu przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, m.in. dzięki stosowaniu odpowiednich parametrów technicznych dróg, przebudowie skrzyżowań, budowie chodników i stosowaniu szczególnych rozwiązań, takich jak azyle dla pieszych i oświetlone przejścia – wylicza Diana Głownia.

Dodaje, że dodatkowe punkty otrzymały zadania przewidziane dla terenów wiejskich, aby realizowana była zasada zrównoważonego rozwoju.

– Samorządy samodzielnie ustalają wartość zadania, uwzględniając, że dofinansowanie nie może przekroczyć połowy kosztów kwalifikowanych i nie może być większe niż 3 mln zł. Wojewoda udziela dofinansowania w kwotach określonych we wnioskach aplikacyjnych, o ile spełniają powyższe warunki – tłumaczy Diana Głownia.

A Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, dodała, że w pierwszej kolejności do dofinansowania zakwalifikowano 38 zadań – 13 dotyczących dróg powiatowych i 25 dróg gminnych.

Do kogo trafią pieniądze

Z danych Urzędu Wojewódzkiego wynika, że najwyższe dotacje otrzymały gmina Ostrowiec Świętokrzyski na rozbudowę publicznej drogi gminnej (ul. Rzeczki) w tym mieście. Kwota dofinansowania wynosi 3 mln zł, czyli maksymalnie tyle, ile można było wnioskować. Niewiele mniej, bo 2,95 mln zł, trafi do powiatu starachowickiego na rozbudowę drogi powiatowej nr 0625 T Krynki–Brody. Z kolei powiat skarżyski dostanie 2,8 mln zł na budowę ul. Ponurego w Skarżysku-Kamiennej. Z kolei najniższą dotację – niespełna 50 tys. zł – przyznano gminie Wojciechowice.

Do końca marca samorządy, których inwestycje zakwalifikowano do dofinansowania, musiały wszcząć przetargi na realizację remontów tras. Ponieważ dwóch beneficjentów wycofało się z realizacji projektów, a kolejnemu odmówiono wsparcia, powstało ok. 11,5 mln zł oszczędności.

– Poza tym wynikają one też z korzystnych cen przetargowych – podkreśla rzeczniczka wojewody. Dodaje, że oszczędności zostały przeznaczone na dofinansowanie kolejnych zadań z listy rankingowej. Dzięki nim dofinansowanie otrzyma kolejnych 19 zadań.

Łącznie dofinansowanie obejmie 54 projekty (17 dotyczących dróg powiatowych i 37 – dróg gminnych). Pieniądze pójdą na remonty lub przebudowy dróg w pięciu powiatach: opatowskim, koneckim, pińczowskim, ostrowieckim oraz skarżyskim, i w 11 w gminach – wśród nich są m.in.: Skarżysko-Kamienna, Połaniec, Nowa Słupia, Nowy Korczyn, Tarłów i Bodzechów.

Na ewentualne oszczędności oczekują jeszcze 32 zgłoszone projekty. Poza tym wojewoda świętokrzyski stara się o przyznanie dodatkowych funduszy na realizację programu – poza już przyznanym limitem finansowym.

Finał jeszcze w tym roku

Jak poinformował „Rzeczpospolitą" Świętokrzyski Urząd Wojewódzki, dotąd zawarł on 20 umów o dofinansowanie, a kolejnych osiem jest w fazie przygotowania.

– Co do pozostałych, oczekujemy na przesłanie przez wnioskodawców dokumentów koniecznych do podpisania umów – mówi Diana Głownia.

Podkreśla, że prace w ramach tych remontów i przebudowy dróg już się rozpoczęły, natomiast ich zakończenie przewidywane jest na lipiec.

– Dotyczy to mniejszych zadań, na które już podpisano umowy. Większość robót powinna zostać zakończona w październiku, a ostatecznie do 31 grudnia – wylicza urzędniczka.

Kiedy fizycznie samorządy dostaną pieniądze z rządowego programu na remonty dróg? – Po podpisaniu umowy i wykonaniu części lub całości prac gmina czy powiat, którym przyznano wsparcie, składają wnioski o płatność i zobowiązania są regulowane przez urząd w ciągu kilku dni. Przewidujemy, że pierwsze wnioski o wypłatę dotacji pojawią się w drugiej połowie czerwca – mówi przedstawicielka Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W ubiegłym roku Świętokrzyskie w ramach rządowego „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016–2019" otrzymało taką samą kwotę jak obecnie, czyli 40 mln 822 tys. 219 zł. Wsparcie przyznano na 61 projektów, z czego 41 dotyczyło dróg gminnych, a 20 powiatowych.

W sumie w 2016 roku dzięki rządowej dotacji udało się zmodernizować 131 km dróg, w tym 55 km gminnych oraz 76 km powiatowych.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: j.blikowska@rp.pl

Pieniądze pochodzą z rządowego „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016–2019". Podczas naboru do programu wpłynęło w sumie 110 wniosków.

– Z powodów formalnych odrzucono 18, natomiast pozytywnie oceniono 92, z czego 61 dotyczyło tras w gminach, a 31 – w powiatach – mówi Diana Głownia, rzeczniczka wojewody świętokrzyskiego.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony